Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

20 YAŞ DİŞİ HER YAŞTA ÇIKABİLİR

20 YAŞ DİŞİ HER YAŞTA ÇIKABİLİR

Cemiyetin 20 yaş dişi olarak bildiği ve en son çıkan dişler olarak nitelendirilen üçüncü azı dişleri, vasati 20 yaşında bu süreci bitirdikleri için bu adla biliniyor. Ancak bazı şahıslarda 50 yaşındayken bile 20 yaş dişi çıkabiliyor. Dt. Dilara Önerli Özyörük, bunun sebebini şöyle açıkladı: “Bazı gidişatlarda dişler çıkmaları gereken yaşta çıkmayarak defineli kalabiliyor. Diş arkındaki yer darlığı vaziyetlerinde dişin çıkabilmesi dişeti, kemik veya komşu diş manisine takılabiliyor. Bu gibi gidişatlarda diş defineli kalabiliyor, bu manilerden rastgele bkocaman kalktığında çıkabiliyor. Bu vaziyet 20 yaşından sonra rastgele bir yaşta da olabiliyor.”

Bu dişlerin 17 yaşından sonra her yaşta çıkabileceğini belirten Dt. Özyörük, “20 yaş dişinin gerçeğinde yaşı yoktur. Dişin çıkması yasaklayan etkenler ortadan kalktığında; misalin öndeki dişin çekilmesine bağlı 20 yaş dişinin çene kemiğinde yer bulması, ileri yaşlarda oluşan kemik erimesi gibi sebeplerle ileri yaşlarda da 20 yaş dişi çıkabilir diye konuştu.

KİST VE URA NEDEN OLABİLİYOR

20 yaş dişleri ağız sıhhati açısından muhtelif meselelere neden oluyor. Çenede bütün yerini alamamış defineli ya da yarı defineli dişlerin yol açtığı meseleler şunlar:

– Yarısı çıkmış dişlerde dişin gövdesini çevreleyen yumuşak dokuların enfeksiyonu olabiliyor

– Bu bölgedeki dişetlerinin iltihaplanıp şişebiliyor

– Dişetinde alana gelen iltihaplanma sebebiyle, ağrı, ağız açmada kısıtlılık, ağız kapatırken acı, yanakta şişlik ve ilerleyen gidişatlarda yutkunma eforluğu yaşanabiliyor

– Diş çürükleri oluşabiliyor

– Takma kullanımı engellenebiliyor

– Diş kaynaklı kist ve urlar alana gelebiliyor

– Kaynağı belli olmayan ağrılar ortaya çıkabiliyor

– Ortodontik dişlerde ve çenelerdeki biçim ve dizilim bozukluklarının rehabilitasyonu rehabilitasyonu engelleyebiliyor

NE ZAMAN ÇEKİLMELİ?

20 yaş dişlerinin çekilmesi gereken vaziyetler şunlar:

– Yineleyen dişeti iltihaplanmaları

– Diş çürükleri

– Ağrı ve prbitkietik suni diş rehabilitasyonu nedenler

– Ortodontik nedenler

– Enfeksiyonlar

– Diş kaynaklı kist ve urlar

ÇENEMİZ Mİ KÜÇÜLDÜ?

Zamanımızdan 1-2 milyon sene evvel yaşadığı muhtelif antropolojik araştırmalar sonucunda ortaya çıkan insana benzer, insan evveli canlıların çene ve dişlerinde yapılan tahlillerde üst ve alt azı dişlerinin günümüz insanınınkinden hacimsel olarak çok daha büyük olduğu saptandı. Üçüncü büyük azı dişleri her iki çenede de en büyük dişlerdi. Kafatasının büyümesi yanında genel olarak surat bölgesinde gerileme, küçülme, narinleşme mevzubahisi oldu. Çene yapısı küçüldü. Çenelerdeki küçülme oranı, diş boyutlarının küçülmesinden daha belirgin olduğu için dişler çenelerde daha güç yer bulmaya başladı. Bu sebeple çağdaş insanın çenesinde sıkışıklık, çapraşıklık ve yersizlik problemleri başladı. Yirmi yaş dişleri kısmen veya tamamen defineli olduğu zaman diş çürüğüne neden olan bakteriler 20 yaş dişlerini etkiliyor. İkinci büyük azı ve üçüncü büyük azı olarak bilinen dişlerde çürük alana geliyor. Defineli diş hiç ağızda görülmese, ağız etrafına tek noktadan dişetini açarak temas etse bile çürük yeniden de oluşabiliyor. Besin artıkları ve bakteriler burada oluşan cep içerisine yerleşerek dişetini iltihaplandırdığı gibi uzun vadede dişi de çürütebiliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.