Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ağız Kokusu Problemi ve Sebepleri

Ağız Kokusu Problemi ve Sebepleri

Günümüzde çok yaygın olduğu bilinen halitosis ağız kokusu, hiç kuşkusuz sosyal yaşantıyı negatif etkileyen sağlık meselelerinin başına sürüklüyor.

Ağız ve Diş Sıhhati Hekimi Namık Kemal Ayhan ’a göre, problemin çözümü için atılması gereken ilk adım, kapsamlı ağız ve diş sıhhati tetkikinden geçmek. Mevzuyla alakalı yapılan araştırmalar da uzman diş hekimini takviyeler kalitede. Araştırma neticelerine göre; kokunun kaynağını %90 oranında ağız ve diş sıhhati problemleri oluşturuyor.

 

Çok yaygın zira hemen herkes yaşamının belli yarıyıllarında bu meseleyi yaşıyor

 

Tıp dilindeki ismi ‘‘halitosis ’ ’ olan sağlık meseleyi, karşı tarafı rahatsız eden güzel olmayan ağız/soluk kokusu problemi olarak özetlenebilir. Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Namık Kemal Ayhan ’a göre, güçle mümkün herkes yaşamında birkaç kez ağız kokusu meseleyi yaşıyor. Dolayısıyla çok yaygın. Kokuya neden olan belli başlı meselelerin arasında sindirim sistemi problemleri, solunum yolları ve muhtelif sistematik hastalıklar bulunuyor. En yaygın kanı ise, kokunun mideden geldiği güzergahında. Ancak mevzu üzerinde yapılan araştırmalar göre ağız kokusu, %90 oranında ağız içi problemlerden kaynaklanıyor. Ortodonti Uzmanı Benan Oğuz ve Lingual Ortodonti Uzmanı Cem Caniklioğlu, problemin gelişim safhalarını şu laflarla özetliyor. ‘‘Ağız ve diş sıhhati probleminin oluşmasıyla birlikte ağız içerisinde, kokuya sebep olan bakteri popülasyonunda patlama yaşanıyor. Rakamları klasiğin çok üzerine çıkan bakteriler can vermeye başladıkları andan itibaren, makûs bir kokusu olan hidrojen sülfür bileşeni sarihe çıkıyor ve halitosis ağız kokusu büyüyor ’ ’

 

Makûs ağız hijyeni de ağız kokusuna sebep olan bakteri yaradılışını körüklüyor

 

Umursamama edilen veya özenli bir biçimde yapılmayan ağız ve diş bakımı da, kokuya sebep olan bakterilerin üremesi için uygun tabanı hazırlıyor. Sigara kullanan bireylerde ağız kokusu görülmesinin sebebi de benzer sebepten çünkü sigara dumanı, ağız içerisindeki hijyenini süratle yok edebilen bir tesire sahip.

Hekimlerin ortak kanısına göre; halitosise neden olan başlıca ağız ve diş sıhhati problemleri şu biçimde:

 

–          Yoğun diş taşı yaradılışı,

–          Diş çürükleri,

–          Diş eti iltihabı,

–          Kist, ur, abse yaradılışı,

–          Aşınmış, kırılmış veya iyi yapılmamış dolgu ve kanal rehabilitasyonları,

–          Daha Önceki kron, köprü veya takmalar,

 

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Namık Kemal Ayhan, ağız içi sağlık meseleleri rehabilitasyon edilen hastaların tamamına yakınında ağız kokusunun yok olduğu belirtiyor ve ilave ediyor ‘‘kumpaslı olarak diş hekimi hakimiyetlerine gelen şahıslarda halitosis görülme oranı çok düşük zira hakimiyet tetkikinde hekim, henüz oluşmakta olan meseleyi büyümeden rehabilitasyon edecektir. Böylelikle ağız ve diş sıhhati korunur, halitosis probleminin de önü kesilmiş olur. ’ ’ Diyerek, kumpaslı olması gereken diş hekimi hakimiyetlerinin ehemmiyetine dikkatleri çekiyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.