Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ağız Kokusunu Gidermenin 6 Pratik Yolu

Ağız Kokusunu Gidermenin 6 Pratik Yolu

Ağız kokusu gerçeğinde bir hastalık değil. Pek çok şahıs, sabah uyandığında ya da soğan, sarımsak gibi kokulu yiyecekler harcadığında ağzına koktuğunu sezer. Uzmanlara göre bu koku, basmakalıp kabul ediliyor. Ancak bu genel vaziyet, bazı ayrıcalıklarla bozuluyor. Zira ağız kokusu kimi zaman genel beden sıhhatinde oluşan bir bozukluğun habercisi de olabiliyor.

KBB Uzmanı Dr. Deniz Hancı, ağız kokusunu giderecek seçenekleri sıraladı.

1. Dilinizi Fırçalayın

Doğru ağız hijyeni için, diş fırçalamanın yanı gizeme kesinlikle dil pakliği de yapılmalı. Dilin üzerinde, özellikle dil sırtının arka bölgelerinde oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olabiliyor. Bu bakterilerin özel olarak planlanmış dil fırçaları ile ya da bazı diş fırçalarının artta yer alan özel dil arınma aparatlarıyla arınılması gerekiyor.

2. Bol Su İçin

Su tüketimi, tüm sıhhatimiz için ehemmiyetli olduğu kadar ağız kokusunu gidermede de aktif bir rol oynuyor. Böbrekler açısından tehlike taşıyan şahıslar dışında, günde 2,5-3 litre su içmek tükürük salgısının çoğalmasını sağlayarak, ağız kokusunu önlemeye takviyeci oluyor.

3. Tarçın Tüketin

Tarçın, ağız içi bakterilerle gayrette ehemmiyetli bir silah olarak gösteriliyor. Meşrubatlarınızda ve uygun gıdalarınızda tarçın kullanabilirsiniz.

4. Uyumadan Evvel Gargara Yapın

Yemek ve içmekle alakalı tüm faaliyetlerin bitirildiği uyku evvelinde, dişlerin kesinlikle fırçalanması gerekiyor. Fırçalama dışında, içkisiz ağız gargaralarını kullanmak da koku temkine mevzusunda bereket sağlıyor.

5. Ağız Islatıcıları Kullanın

Makûs ağız kokusunun oluşmasında tükürüğün ehemmiyetli rol oynadığı kabul ediliyor. Yapılan tetkikte tükürük ölçüsünün az olduğu tespit edilen şahıslar için, uzmanlar ağız ıslatıcıları önerebiliyorlar. Bunun yanı gizeme hastanın bol su içmesi, ağzını kuru yakalamamaya özen göstermesi önerilebiliyor.

6. Çinkolu Sakız Çiğneyin

Ağız kokusunu bastırmak için sıklıkla çiğnediğimiz sakızlar her zaman bereket sağlamıyor. Uzmanlar yalnızca çinkolu sakızların ağız kokusunu eksilttiğini söylüyor.

Dikkat!

Çocuklarda kronik bademcik iltihabı ağızdan gelen makûs kokunun ehemmiyetli sebepleri arasında yer alıyor.

Sigara Kokutuyor!

Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan, ağız kokusuna da yol açıyor. Ayrıca değişik bir ağız kokusu sebebi olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlıyor.

Makûs Kokunun Kaynağı Btümörün Mu?

KBB Uzmanı Doç. Dr. Arif Ulubil, günümüzde her surat şahsın 30’unda ağız kokusu meseleyi oluştuğunu belirterek, bu vaziyeti oluşturan nedenler hakkında balaka verdi.

Ağız kokusuna seyrek ağız dışı etmenler de neden olabiliyor. Sinüzit, polip, geniz eti gibi btümörünle alakalı hastalıklar bu grupta yer alıyor. Mevzubahisi yaradılışlar btümöründen hava girişini yasaklayarak, btümörün mukozasının kurumasına; dolayısıyla burada makûs kokunun oluşmasına neden oluyor. Bu gidişatta makûs koku, ağızdan değil de btümöründen geliyor.

Ağız Kokusunun Pek Çok Sebebi Var

Ağız civarından kaynaklanan koku, ikiye parçalıyor. Bunlardan ilki, alınan yiyecekler sebebiyle oluşan geçici ağız kokusu; ikincisi de, “Anaerop” bakterilerin neden olduğu kronik ağız kokusu. Geçici ağız kokusu, alınan yiyeceğin türüne göre belirli bir vakit sonra kendiliğinden geçiyor. Kronik ağız kokusunun oluşmasında diş çürükleri, diş eti hastalıkları, aftlar, geçimsiz ve makûs kullanılan takmalar ile ağız kuruluğu gibi etkenler rol oynuyor. Sualin temel sebebi olarak ise ağız içerisindeki yumuşak dokularda, özellikle de dil kökünde oluşan anaerop bakteri birikimi gösteriliyor. Tükürük akış sürati ve ölçüsündeki eksilme de ağız kokusunu artırıcı faktörler arasında sayılıyor. Ağız kuruluğunda klasikten daha az olan tükürük, dil üzerinde oluşan sülfür bileşiklerini yeterince yıkayamadığından ağız kokusunun çoğalmasına neden oluyor. Ağız kuruluğunun bir değişik negatifliği de, tükürük azlığının, etraftaki oksijen noksanlığına neden olması. Ağız etrafındaki oksijen azlığı da anaerop bakterilerin oluşmasına neden oluyor.

Stres Faktörü

Stres ağız kuruluğuna yol açtığı için, makûs kokunun oluşma sebepleri arasında sayılıyor.

Değişik Nedenler

Bronşlara bağlı enfeksiyonlar, akciğer enfeksiyonları, böbrek yetmezlikleri, diyabet, karaciğer hastalıkları, C vitamini noksanlığı ve bazı cins illet hastalıkler de ağız kokusuna neden olabiliyor. Ancak bu rahatsızlıklar, ağız kokusu meseleyi olanların arasında çok az yer yakalıyor. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar ve reflü hastalığı da ağız kokusuna neden olan faktörler arasında yer alıyor. Ağız kokusuyla alakalı alınabilecek seçenek tedbirlere başvurulmadan evvel, tüm bu ihtimallerle alakalı tahlillerin dikkate alınması gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.