Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ağız Kokusunu Önlemenin 11 Yolu

Ağız Kokusunu Önlemenin 11 Yolu

Ağız kokusu cemiyette çok büyük bir meseledir. Varsayım edilenden daha yaygındır ve sosyal etraflarda sizi ve öteki insanları çok rahatsız eder. Bazı temkinlerle makûs ağız kokunuzu önleyebilirsiniz.

Dilinizin pis bir halıya dönmesine izin vermeyin

Ağız bakımı doğru ve bütün yapılmadığı sürece makûs ağız kokusu kaçınılmazdır. Ağız kokusunun sebebi genellikle ağız içindeki çürümüş yemek parçaları ve mikroplar bakteriler’dır. Bu sebeple dişlerin fırçalanması sırasında zarifçe dilimizi de fırçalamalıyız. Yemek parçaları ve bakteriler dişlerimiz ve diş etlerimizden çok dilimizin üzerindeki tat tomurcuklarının çevresinde bulunur. Bu tomurcuklar sayesinde dilimiz asılda bütün bir kalın tüylü halı gibidir. İşte bu tüylerin arası tıpkı halının ilmiklerinin arası gibi yemek parçacıklarının ve bakterilerin yerleşmesi için çok uygundur. Bu sebeple ağız sıhhati kesinlikle dil pakliğini de kapsamalıdır. Bu paklik için özel aparatlar gerekmez. Diş fırçanızın kendisi, bir kaşığın kenarı bu iş için yeterlidir. Ağız akışkanları ile yapılan gargara geçici bir ihtiyattır ve hakikatinde makûs bir alışkanlıktır. Meseleyi çözmez yalnızca ağzınızın bir müddet iyi kokmasına takviyeci olur; kullanılmamalıdır.

Sakız çiğneyin

Tükrük ağız kokusu ile savaşmanın en güçlü yoludur. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye yollayacak güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antiboyitikler vardır. Bu sebeple şeker gibi bazı hastalıklarda, pekçok ilacın yan tesiri olarak ortaya çıkan kuru ağızlar her zaman makûs kokuludur. Sabahları niye ağzınızın makûs koktuğunu merak ediyorsanız cevap buradadır; gece süresince tükrük salgısı eksilir ve ağzınızın içindeki yemek parçacıkları uzun müddet burada durur. Bakteriler de onları afiyetle kullanır ve çürütür. Böylece sabahları ağzınız makûs kokabilir. Şekersiz sakız çiğnemek tükrük salgınızı artırarak ağız pakliğinize takviyeci olur. Nane şekerleri ve tatlı sakızlar genellikle işe afacan ve gidişatı daha da makûslaştırır. Ancak xylitol kapsayan sakızlar da bu mevzuda size takviyeci olabilir.

Tarçın kullanın

İçeceklerinizde ve uygun besinlerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi bakterilerle çabada ehemmiyetli bir silahtır. Şayet varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir teklif olabilir.

Daha fazla su için

Özellikle yaşla artan beden kuruması pekçok güzergahtan dikkat edilmesi gereken bir gidişattır. Çok su içmek onlarca öteki faydasının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile çabada ehemmiyetli bir silah olarak kullanılabilir. Su ağız içindeki bakterilerin asgaride yakalanması için direk takviyecidir. Ayrıca tükrük salgısını artırarak da takviyeci olur.

Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun

Diş çürükleri, diş eti irinleri ağız kokusunun ehemmiyetli sebeplerindendir. Ağız içi rastgele bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için her zaman ağız kokusuna neden olur. Bu sebeple diş hekimizin tekliflerini kesinlikle dinlemelisiniz.

Asla burnunuz tıkalı uyumayın

Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan öteki gidişatlar geceleri ağızdan soluk almamıza neden olur. Bu vaziyet ağızı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir etraf oluşturur. Eksilen tükrük salgısı gidişatı daha makûs hale getirir. Bu sebeple netlikle burnunuz tıkalı yatmamalısınız.

Kolay şeker tüketiminizi eksiltin

Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır yiyecekler ağız içindeki bakteriler için olağanüstü bir üzgünedir. Bu cins şekerleri çok kolay kullanarak süratle artarlar. Kolay şekerler atıştırmalık tüm şekerli yiyeceklerde olduğu gibi diş çürüklerine neden olur ve ağız sıhhatini büyük bir hızla bozarlar. Bu sebeple kolay şeker tüketiminizi eksiltmelisiniz. Bu da su içmek gibi size onlarca faydanın yanında ağız kokunuzun eksilmesine de dayanak edecektir.

Lokmaları iyi çiğneyin

Bu sayede besinlerle tükrük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma ihtimali düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine takviyeci olur.

Diş ipi kullanın

Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerledeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz. Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları süratli bakteri artmasına neden olabilir.

Sigara içmeyin

Sigara onlarca sebeple makûs ağız kokusuna neden olur. Saymaya gerek yoktur, içmeyiniz.

Kadınlara bir ipucu

Perhiz mevsiminin başladığı bu günlerde şayet düşük karbonhidratlı perhiz yapıyorsanız bir başka makûs soluk meseleyi ile karşılaşabilirsiniz. Düşük karbonhidratlı perhizlerde beden enerji kaynağı olarak keton cismi sınan maddeleri üretir ve kullanır. Ancak bunlardan bir tanesi soluk ile dışarı atılır ve bu madde solukta makûs kokuya neden olabilir. Hatta siz bu kokuyu ojeleri çıkarmak için kullandığınız asetona benzetebilirsiniz. Böyle bir meseleniz varsa bir parça ekmek size takviyeci olabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.