Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklarda Beslenme Saatine Dikkat

Çocuklarda Beslenme Saatine Dikkat

Çocuklara ufak yaşlardan itibaren sıhhatli beslenme alışkanlığının sıhhatini de etkiliyor. Ağız ve diş sıhhatinin genel sıhhatin ehemmiyetli bir parçasını olduğunu belirten Diş Doktoru ve Takma Uzmanı Modern Kışlaoğlu, mektep çağındaki çocukların diş sıhhati için beslenme çantasında yer alması gerekenlerin kalsiyum, fosfor ve doğru seviyelerde florür kapsaması gerektiğini dikkat topluyor.

Karbonhidratlar diş çürütüyor!

Diş gelişiminin doğru ilerlemesi için çocukların sıhhatli bir beslenme programına gereksinimi var. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme kumpasına sahip bir çocuk, çürük yaradılışı açısından tehlike altındadır. Özellikle nişasta, şeker kapsayan ve yapışık yiyeceklerin çok riskli olduğunu belirten Kışlaoğlu, bunların diş yüzeyine yapışarak çürük yaradılışına etraf hazırladığını vurguluyor.

Vitamin ve kalsiyumdan zengin beslenin

Diş sıhhati için tüm vitamin çeşitleri beslenmede yer almalı ve çocuğun aldığı besinler kesinlikle kalsiyum, fosfor ve uygun seviyelerde florür kapsamalıdır. Bu sebeple beslenme çantasında sıkça bulunması gereken yiyeceklerin başında süt ve süt mahsulleri geldiğini dile getiren Kışlaoğlu, sütlerin kolileri açılmadığı sürece oda sıcaklığında güvenle saklanabildiğini, yoğurt ve ayranın da sıhhatli tercihler olduğunu ifade ediyor.

Sebze ve Meyveler Çürük Yaradılışını Engelliyor

Diş sıhhatimizi gözetmenin ne iyi usullerinden birisi de sebze ve meyve harcamak. Bu besinlerde bulunan vitaminler dişlerin çürümesini manilerken aynı zamanda dişlerin kuvvetlenmesini sağlıyor.
Çocukların beslenme çantalarının içinde sandviçin arasına domates, salatalık, yeşil biber ya da sebzeli börek koymanın daha uygun olacağını belirten Diş Doktoru ve Takma Uzmanı Modern Kışlaoğlu bu gıdaların ağız ve diş sıhhatine verimli olduğunu söylüyor. Ayrıca beslenme çantasında her gün bir meyve bulunması gerektiğini vurgulayan Kışlaoğlu, çocuğun yemekten sonra harcamasa da teneffüslerde açlık sezince meyvesini yiyebileceğini dile getiriyor. Sebze-meyvelerin doğrandıktan sonra bilave ettirilmesi vitamin kayıplarına yol açtığı için Kışlaoğlu, meyvenin beslenme çantasına tek parça halinde konmasını öneriyor.

Atıştırmalıklara dikkat

Çocukların harcadığı abur cuburlar diş sıhhati için son derece risklidir. Özellikle şekerleme, kurutulmuş meyve, tuzlu ve yağlı gıdalar, şekerli besinler, asitli meşrubatlar, cips ve kızartmalar dişlerdeki plakla birleşerek çürüğe neden olur. Bu yiyeceklerin muhtemel olduğunca az harcanmasını öneren Diş Doktoru ve Takma Uzmanı Modern Kışlaoğlu, çocuğunuzun diş doktoru tarafından kumpaslı olarak hakimiyet edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.