Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dilden Hastalık Teşhisi

İnsanlar dillerine bakarak, bedeninde rastgele bir hastalık olup olmadığını kavrayabiliyor. Dili fazla kuru olan şahıslarda şeker hastalığı tehlikeyi çoğalırken, kızıl hastalığında dil çok kırmızı oluyor.

Konuşma, tat alma ve çiğnemede büyük hisseyi olan dil, hakikatinde insan sıhhati hakkında da çok ehemmiyetli ipuçları veriyor. Bu sebeple hekimlerin tetkik ederken ilk evvel dili hakimiyet etmelerinin hastalıkların teşhisinde çok ehemmiyetli olduğu bildirildi. Hekimler, dilin rengi ve şeklinin bedende bulunan hastalıklar için bir işaret olduğunu belirtiyorlar. Buna göre uzmanların dilin gidişatına göre hastalık bulguları ise şöyle:

Şayet dil çok kuruysa şahısta şeker hastalığı olabilir ya da şekeri yükselmiştir. Yeniden kuru bir dilin ishalin bulgusu olduğuna işaret ediliyor. Şayet dil fazla ıslaksa bedendeki şeker oranının düştüğü anlamına geliyor. Karahumma ve öteki sindirim yolu hastalıklarında dil pas renginde olurken, kızıl hastalığında dilin çok kırmızı olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, dildeki yara ya da kabarcıkların mantar enfeksiyonlarının bulgusu olduğunu, bunun da aft, herpes gibi bir virüsün yol açtığı doku bozukluklarından kaynaklanıyor olabileceğini dikkat topluyor. Dil dokusundaki farklılığın, tat alma duyusunda değişiklik oluşturacağı belirtilirken, dilde görülen iltihaplanmanın, demir ya da vitamin beceriksizliğinin bulgusu olduğu bildirildi. Ayrıca sebze ve meyveler gibi sert ve lifli gıdaların, dili arınan başlıca gıdalar olduğu, bu gıdaların yeterli seviyede alınmaması vaziyetinde dilin pembeliğinin bozulacağı belirtiliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.