Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diş firçalama ile kalp krizi ilişkisi

Diş firçalama ile kalp krizi ilişkisi

İngiltere de yapılan bir araştırmaya göre, ağız ve diş sıhhatine dikkat etmeyenlerde kalp krizi tehlikesinin, dişlerini günde iki defa fırçalayanlara oranla yüzde 70 fazla olduğu ortaya çıktı.

Kalp rahatsızlığı ile dişeti hastalıkları arasındaki ilişkiyi tahlile müteveccih alaka son 20 senede ehemmiyetli çoğalış gösterirken, Londra Üniversitesi Koleji nde yapılan ve British Medical Journal mecmuasında yayınlanan son araştırmada, doktorlar günlük diş fırçalama rakamının, kalp hastalığına tutulma tehlikeyi mevzusunda bir tesiri olup olmadığını göstermek istediler.

11 binden fazla İskoç erişkinin tütün alışkanlığı, fiziksel etkinlik, ağız ve diş bakımı gibi yaşam stillerinden ede edilen bilgilerin inceleme edildiği araştırmada, kobayların bedenlerindeki enflamasyon seviyelerinin tanımlanması için kan incelemeleri de yapıldı.

Bu bilgiler, sağlık kurumuna uyuma ve İskoçya da Aralık 2007 ye kadarki vefat sayılarıyla da birleştirildi. Takip edilen 8 sene içinde 555 kalp ve damar rahatsızlığı ve 170 vefat olayı görüldü.

Bilgilerin tahlili neticeyi, ağız ve diş bakımına verilen ehemmiyetin genel olarak tatmin edici olduğu görüldü ve kobayların yüzde 62 si altı ayda bir dişçiye gittiklerini, yüzde 71 i de günde iki defa dişlerini fırçaladıklarını belirttiler.

Sosyal sınıf, obezite, tütün alışkanlığı, genetik hastalık gibi öğrenilen kalp ve damar tehlike etmenleri de hesaba katıldığında, tahlilciler, dişlerini günde iki kereden az fırçalayanların, günlük iki defa diş fırçalayanlara göre yüzde 70 daha fazla kalp rahatsızlığı tehlikeyi taşıdığını ortaya koydular.

Araştırmada ayrıca, ağız ve diş bakımına yeterli itinayı gösteremeyenlerin kan analizlerinde, reaktif prbitkiein C, fibrinojen gibi enflamasyonlar da görüldü.

Doktorlar, araştırma neticelerinin ağız ve diş sıhhati ile kalp ve damar rahatsızlığı tehlikeyi arasında ilişki bulunduğu tezini kuvvetlendirdiğine işaret ettiler

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.