Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diş Gıcırdatma Hastalık Habercisi

Diş Gıcırdatma Hastalık Habercisi

Ağız kokusu cemiyetimizde çok sık görülen ve bireyin sosyal yaşamını da etkileyen bir hayli değişik nedenlere dayalı bir problemdir.

Ağız içerisindeki bakteriler yemek harabeleriyle birleşerek ağız kokusuna neden olurlar, insan soluğunda bir hayli kimyevi madde bulunur ve bu kimyevi maddelerin çoğu akciğerlerden ağıza doğru kazanç ve soluk alıp-verme sırasında makûs bir soluk kokusu oluşur. Her fertte sabah ilk uyandığında ağız kokusu görülebilir.

Bu bayağı sayılabilecek bir vaziyettir. Ağız kokusu meseleyi yaşayan bireyler, sosyal yaşamlarında muhtelif meseleler yaşarlar, insanlarla yakın mesafede diyalog kuramama, aralıksız ağzını eliyle kapatma gibi negatif hareketlerin devamında birey, kendini sosyal yaşamdan soyutlamaya başlar. Ağız kokusunun nedenleri ağız içi kaynaklı olabileceği gibi sistemik nedenler kaynaklı da olabilmektedir, Ağız içi kaynaklı olan ağız kokusu diş eti problemlerinden,diş taşlarından,derin çürüklerden,sürememiş 20 yaş dişlerinden kaynaklanabilmektedir, Sürememiş 20 yaş dişleri çevrelerinde bir cep alana getirirler. Zamanla buraya yiyecek birikmesi ve de iyi arınılamaması nedeniyle ağız kokusu alana gelebilmektedir.Yetersiz diş fırçalama veya hiç fırçalamama da bakteri birikimiyle ağız kokusuna neden olmaktadır.Genelde çoğu hastalarımızın unutabildiği dil üstü de plak birikimi için ergonomik bir bölgedir. Dil üstünün, diş fırçaların arttaki dil fırçalayıcı kısımlarla veya özel dil fırçalayan casuslarla arınılması gerekmektedir.İyi arınılamayan köprü ve de takmaların altında yiyecek birikimiyle de ağız kokusu oluşabilmektedir.Uzun zaman aç kalmak ve de diet yapmak da ağzı kokusuna neden olmaktadır.

Sistemik nedenli ağız kokusu ise;

* Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda

* Şeker hastalığındaaseton kokusu

* Böbrek yetmezliği

* Karaciğer yetmezliği

* Metabolizma bozuklukları

* Mide rahatsızlıkları

* Yemek borusu problemleri kaynaklı olabilmektedir,

Ağız kokusunun önlenmesi tabiki de olasıdır. Öncelikle ağız kokusunun tespit edilip,etmenin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yukarıyada bahsettiğim nedenler bu etmenlerden kimileri olabilir. Kumpaslı diş fırçalamadık sık su tüketimiağzın kurumasını maniler,uzun zaman aç kalmama, gargara kullanımı,destekçi casuslarındiş iplarayüz fırçası,köprü altı arınıcısı kullanımı, tükürük salgısını artıracak sakız kullanımıolasıysa şekersiz,yoğurt tüketimiiçerisindeki probiybitkiikler sayesinde,tarçın veya karanfil tüketimi,burundan soluk almaağzın kuruması önlenir,sigara veya içki kullanmama ağız kokusunu gidermek için uygulanabilir. Tüm bu rehabilitasyonlardan sonra hastalarda ağız kokusu olmamasına karşın hastalar ağız kokusu olduğunu düşünmekte ve de hissetmektedirler.Bu hastalar halitofobi teşhisi konulan hastalardır ve de psikiyatristlerden destek almak lüzumludur. Sıhhatli dişler,mutlu gülüşler,,

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.