Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diş sıhhati için

Diş sıhhati için

Daha Önceki bir Ayurveda öğretisi olan oil pulling diş ve ağız sıhhati için kolay ve tesirli bir uygulama.

Oil pulling Türkçeye yağ sürüklemek olarak çevriliyor. Harekâtın emeli sıhhatli bir diş-ağız yapısına sahip olmak. Uygulayıcıların bildirimleri oldukça enteresan. Peki nedir bu oil puling? Nasıl uygulanır?

Oil pulling en tesirli olarak Hindistan cevizi yağı ile uygulanıyor. Aynı zamanda susam veya zeytin yağı ile de uygulanabilir. Daha Öncekinden kolay üretilebilir ve kolay erişilebilir olması sebebi ile susam yağı seçim edilirmiş. Başka Bir Deyişle ilk oil puling uygulamaları genellikle susam yağı ile yapılmış. Tabi ki bunda susam yağının antibakteriyal olması, taşıyıcı olması, omega yağ asitlerini kapsıyor olması da tesirli. Elbette 3000 sene evvel bubileşenlerin incelemesini yapmamışlardır. Lakin bu bileşenler sayesinde ortaya çıkan netice susam yağını özel kılmıştır.

Oil pulling uygulanışı açısından gayet kolay bir uygulama. Sabahları aç karna 1 tatlı kaşığı yağın 15-20 dakika boyunda dişler arasında çalkalanması ile yapılıyor. Yağ ağızda gargara yapılmamak sureti ile dişlerin arasından geçirilerek/emilerek ağız içinde iyice gezdiriliyor. Ardından yalnızca tükürmek ve ağzı bol su ile çalkalamak yeterli. Hemen ardından dişlerinizi fırçalayabilir, kahvaltı yapabilir ve ya bir şeyler içebilirsiniz. Ancak burada dikkat faktörüz gereken birkaç nokta var.

·         Yağ asla gargara yapılmamalı.

·         Boğaza getirilmemeli ve yutulmamalı.

·         Tesirli olması için en az 15-20 dakika uygulanmalı.

·         Şayet ardından diş macunu kullanılacaksa konut imali bir macun seçim edilmeli.

·         Uygularken aç karna olunmalı. Sabah kalkar kalkmaz uygulamak en ideali.

Oil pulling uygulamasının hemen ardından dişlerinizi macun ile fırçalamak yerine karbonatlı su ile çalkalayıp ardından ara ara değiştirerek, karbonat ile, çay ağacı yağı ile, karanfil yağı ile veya limon yağı ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Neden mi yapacaksınız?

Oil pulling ağız-diş-diş eti sıhhatini gözetmek için ehemmiyetli ve tesirli bir uygulama. Ancak tesirleri yalnızca bununla kalmıyor.

Ağzımız bedenimize girişin en büyük kapısı. Bu kapıdan kolaylıkla pek çok bakteri, virüs ve öteki mikroorganizlamar bedenimize giriş sağlıyor. Bu mikroorganizmalar evvel ağız sağlımıza negatif tesir ediyor sonra da yutkunma reflekslerimiz ile dolaşım ve sindirim sistemimize dağılıyorlar. Oil pulling operasyonu ağızda bulunan tüm hasarlı mikroorganizmaların ve toksiklerin yağ ile derlenip atılmasını sağlıyor. Böylece bu hasarlı canlılar bedenimize dağılmadan atılmış oluyorlar. İşte bu surattan yutmamak gerekiyor. Uygulamaya ilk başlayanlar için yanaklarda veya çenede ağrı olabilir. Uzun sğre çalkalama yapamayabilirsiniz. Bunun için yutmamak ismine tükürüp tekerrür apzınıza yağ alıp harekâta devam edebilirsiniz. Aynı zamanda alıştırmak ismine vakti ilk birkaç gün kısa yakalayıp yavaş yavaş uzatabilirsiniz.

Oil pulling ile bir araya gelen hasarlı canlılar ve toksikler ağız içinden atılırken ilk olarak ağzınızda ve dişlerinize şu tesirleri sezecek ve göreceksiniz:

·         Dişlerde beyazlama

·         Diş eti kanamalarında sonlanma

·         Şayet dişeti renklerinde bozukluk varsa, düzelme

·         Tartarların yavaş yavaş yokolması

·         Damak tadının yerine gelmesi, tatları çok daha iyi hissetme.

Ve oil pulling sevdalıları zamanla sinüzit-migren ağrılarının eksildiğini ve hatta kimilerinin ağrılarının tamamen gittiğini, sindirim sistemlerinde düzelmeler gördüklerini, eklem ağrılarının eksildiğini, egzama ve sedefte pozitif tesirler gördüklerini söyleyenler de var. Oil pullingi tanıtan ve hakkında pek ok araştıma yapan Dr. F. Karsch bu uygulamanın alerjiler, yüksek kan şekeri, kabızlık, migren, bronşit, egzama, kalp, böbrek, akciğer hastalıkları, lösemi, artrit, menenjit, uykusuzluk, menopoz, illet hastalık, AIDS, kronik enfeksiyonlar, varis, yüksek tansiyon, diyabet, çatlak topuklar, iltihaplı sivilce, dermatit gibi pek çok hastalığın rehabilitasyonunda dayanakçı olabileceğini söyler.

Tıbbi ve Aromatik Nebatlar Uzm. Senem DEVİNGEN

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.