Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diş Taşı tartar

Diş Taşı tartar

Diş doktorunuzun kalkülüs olarak adlandırdığı diş taşı başka bir deyişle tartar, tüküriiğünüzdeki minerallerin ve plakların bir mahsulüdür. Taş, diş eti irini ve periodontit gibi diş eti hastalıklarının başlıca nedenidir.

Taş, özellikle diş eti çizgisinin altında oluştuğunda en büyük surunu yaratır. Taş. kireçli ve serttir; arınılması ise efordur. Kumpaslı diş hakimiyetlerinin bir kısmı dişlerinizin ve taşların temizlenmesini kapsar. Bu arınma operasyonu, özellikle diş eti çizgisinin altındaki taşlar için gratuar ve küret ismi verilen aletlerle dişi kazıyarak yapılır, harekât, rahatsız edicidir ve diş etlerinizi kanatır. Öteki bir yöntem ise, taşlan arınmaya dayanakçı “lan bir titreşim aleti kullanmaktır.

Şu günlerde, tartar karşı diş macunları için aşırıca reklam yapılmaktadır. Bu diş macunlarının, diş etinin üstündeki dişler üzerinde taş birikmesini eksilttiği, iîncak diş eti çizgisinin altındaki taşlar için çoK az tesiri olduğu ya da hiç olmadığı bulunmuştur. Ne yazık ki, diş kaybıyla sonuçlanabilen bir diş eti hastalığı olan periodontite yol açan da, diş etinin altında oluşan taşlardır tartardır. Tartar hakimiyetli diş macunlarının estetik bir görünüme tesiri olabilir ve diş doktorunuza gittiğinizde dişlerinizin daha iyi arınılmasına .dayanakçı olabilir, ancak hakikat, hasarlı taşların oluşmasını önlemekteki faydayı çok azdır.

Ayrıca, sigara içmiminin neden olduğu diş kirlerini arınmak için planlanmış özel diş macunları da bulunmaktadır. Biz bu diş macunlarını Önermiyoru2: Diş etleri zati çekilmiş olan bireyler, diş eti çizjgisi altındaki daha yumuşak katmanların maruz kalacağı bu cins diş macunlarından hasar görebilirler. Bu cins diş macunları, aynı zamanda dişlerinizin sıcak ya da soğuk gıdalara karşı daha da duyarlılaşmasına neden olabilir.

Bazı tartara karşı diş macunları üzerinde bulunan uzman kuruluşların onayı, anti-tartar kalite için değil, diş macununun kapsadığı flor için verilmiş bir onaydır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.