Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dişlerin Kurtarıcısı Kanal Rehabilitasyonu

Dişlerin Kurtarıcısı Kanal Rehabilitasyonu

Çürük veya travma gibi sebeplerle dişin iç kısmında bulunan asabının pulpa iyileşemeyecek seviyede hasar gördüğü ya da can verdiği vaziyetlerde uygulanan kanal rehabilitasyonu ile dişlerinizi kurtarabilirsiniz.Diş Hekimi Cansın Özgür kanal rehabilitasyonu ile alakalı sorduğumuz sualleri yanıtlıyor.

Kanal rehabilitasyonu dişleri gerçekten kurtarır mı?

Kanal rehabilitasyonu daha öncekinden ‘Çekilecek Diş’ olarak baktığımız birçok dişi kurtarmamızı sağlamaktadır.

Dişlere kanal rehabilitasyonu yeni bir uygulama mıdır?

Hayır. Kanal rehabilitasyonu senelerdir uygulanan bir rehabilitasyon biçimidir. Birçok diş kanal rehabilitasyonu görmüş biçimde birçok hastanın ağzında yaşamlarını sürdürmektedir.

Kanal rehabilitasyonu başarısı nedir?

Kanal rehabilitasyonundaki başarı oranı seneler geçtikçe teknolojideki büyümelerin de çoğalması ile birlikte, gitgide çoğalmaktadır. Misal olarak ,muayenehanemizde yapılan hiçbir kanal rehabilitasyonu başarısız olmadı. Daha Öncekinden el eğeleri dediğimiz aletlerle hekimin el hassasiyeti ile yapılan kanal rehabilitasyonları artık neredeyse her ölçümü kendi üzerindeki teknik ekipmanla yapan döner aletlerle yapılmakta… Dolayısıyla insan kaynaklı yanılgılara neredeyse hiç yer kalmamıştır.

Bir diş neden kanal rehabilitasyonuna lüzum dinler?

Bir dişin kanal rehabilitasyonu gereksinimi birçok sebeple oluşmakla birlikte, genel sebep diş çürükleri olarak bilinmektedir. Dişlerimizin içerisinde pulpa dediğimiz asaplar ve damarlardan oluşan bir yaradılış vardır. Çürük veya dişte oluşan rastgele bir travma pulpa dokusunu da içine aldıysa, bu tip hadiselerde kanal içerisinde oluşan bu vaziyeti yok etmek için kanal rehabilitasyonuna lüzum duyulmaktadır.

Kanal rehabilitasyonu gereksinimi her zaman dişteki ağrı ile mi paraleldir?

Hayır. Kanal rehabilitasyonu gereksinimi şayet dişte oluşan travma veya çürük akutsa genellikle ağrıyla paralel haraket eder. Fakat enfeksiyon veya travma uzun süreli olarak ilerlediyse, dişte rastgele bir ağrıya sebep olmadan kanal rehabilitasyonu gereksinimi doğar.

Kanal rehabilitasyonu gereksiniminin netleşmesi için ne gerekir?

Kanal rehabilitasyonu gereksiniminin netleşmesi için, radyografi dayanağı ile yapılacak olan bir Diş Hekimi tetkiki gerekmektedir.

Peki kanal rehabilitasyonunda yapılan nedir?

Kanal rehabilitasyonu sırasında hekim olarak yaptığımız şey, en kaba tabirle ‘dişin asaplarını almak’ değildir. Dişlerin içerisinde, bir veya daha çok kanal vardır. Bizim yaptığımız, bu kanalların öncelikle tespitidir. Sonrasında bu kanalların kökün ucuna kadar boşaltılması ve tamamen guta percha sınan materyallerle doldurulması operasyonudur. Her kanalın tamamen dolması bu uygulamanın en duyarlı noktasıdır.

Çok tatsız bir fenomen gibi duruyor… Hastalar bu sırada birşey hisseder mi?

Yerel anestezik maddelerdeki büyümelerle ve iyi uygulanan bir anestezi tekniği ile hastaların rastgele bir ağrı dinleme olasıklıkları yoktur. Bu mevzuda korkacak birşey yoktur.

Peki sonrasında bir ağrı olabilir mi?

Evet. Kanal rehabilitasyonunu takiben birkaç gün zamanla antipatik bir his mevzubahisi olabilmektedir. Fakat bu sırada ağrı kesici ilaçlarla bu tatsız vaziyeti en hafif biçimde atlatmak muhtemeldir.

Kanal rehabilitasyonunu takiben diş hemen kullanılabilir mi?

Kanal rehabilitasyonunu takiben uygulanacak dolgu veya porselen uygulamaları ile diş hemen kullanılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.