Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dş rehabilitasyonlarında genel anestezi kullanımı

Dş rehabilitasyonlarında genel anestezi kullanımı

Diş doktoru fobisi olan ya da irtibat kurulamayan çocukların genel anestezi altındaki rehabilitasyonları tehlikeleri ortadan kaldırırken, çocuğun ailesinden ufalamaması da rehabilitasyon sürecinde ehemmiyet taşıyor.

Muhtelif sebeplerle diş rehabilitasyonları yapılamayan çocuklarda genel anestezi kullanımı hem çocukların hem de ailelerin yaşamını basitleştiriyor. Çocuk Diş Doktorluğu Uzmanı Doç. Dr. Şule Delir, irtibat kurulamayan ya da diş doktorundan korkan çocuklarda rehabilitasyonun genel anestezi altında yapılmasının, sanılanın aksine birçok avantajı olduğunu söylüyor.

Genel anesteziyle, çürük dişlerin rehabilitasyonundan gözetici uygulamaya kadar tüm operasyonlar tek seansta reelleştiriliyor ve bu sayede hem ailenin hem de çocuğun rehabilitasyon sürecinde eskimesi yasaklanmış oluyor. Özellikle ufak yaştaki çocukların rehabilitasyon sırasında yaptıkları ani hareketlerle oluşabilecek yaralanma tehlikeleri de böylelikle ortadan kalkıyor.

Çocuk ailesinden ayırılmamalı

Doç. Dr. Şule Delir, rehabilitasyonun genel anestezi altında yapılmasına karar verilmeden evvel çocuğun genel anestezi uzmanı tarafından da tetkik edilerek anestezi almasında rastgele bir mahzur olup olmadığının hakimiyet edildiğini belirterek şu balakaları veriyor: “Harekât günü sağlık kurumunda çocuk ailesiyle birlikte ufak sürprizlerin bulunduğu özel bir odaya alınıyor. Anne babasının yanında, ağızdan veya fitil biçiminde ilaç verilerek hafifletiliyor. İlacın tesiriyle hafif uyku haline geçen çocuk, ameliyathaneye alınıyor. Bu sayede anne babasından ayrıldığını sezmiyor, sonrasında da andırmıyor. Tüm çürük diş ve gözetici rehabilitasyonları pedodontist tarafından rehabilitasyon edildikten hemen sonra uyandırılıyor. Uygulamanın ardından kısa vakit içinde ailesinin yanına getirilen çocuk, gözlerini açtığında yeniden anne-babasını yanında buluyor. Bir-iki saat gözlem altında yakalandıktan sonra aynı gün taburcu ediliyor ve bayağı yaşamına devam ediyor.”

Genel anestezi kimlere uygulanabilir?

• Fiziksel manili çocuklara,

• Zekâsal manili çocuklara,

• Restoratif veya cerrahi rehabilitasyona lüzumu olan ancak akut enfeksiyon, anatomik varyasyonlar veya allerji sebebiyle yerel anestezi uygulanamayan çocuklara,

• Acil rehabilitasyona lüzumu olmasına karşın irtibat kurulamayan çocuklara,

• Biberon çürüğü veya erken yarıyıl çocukluk çağı çürükleri ismi verilen yaygın çürüklere sahip olan ufak yaştaki çocuklara,

• Genel anestezi yapıldığı takdirde tıbbi tehlikelerin eksileceği bazı kalp hastalıkları gibi sistemik hastalıkları olan çocuklara,

• Rastgele bir sebeple uzak yerde bitkiurulması, allerjik tepkin tehlikeyi vb. rehabilitasyonunun tek seansta bitirilmesi gereken çocuklara.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.