Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hoş Dişlere Sahip Olmak İçin

İnsanları etkilemenin en ehemmiyetli yollarından birisinin “hoş bir tebessümme” olduğu, hoş bir tebessümme için de süt dişlenme yarıyılından itibaren ağız bakımına büyük önemsenmesi gerektiği belirtildi.

Hoş bir diş yapısına sahip olmak için çocuk yaştan itibaren kumpaslı diş bakımının büyük ehemmiyeti bulunduğuna dikkati sürükleyen Atatürk Üniversitesi Öğretim Abonesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Baydaş, hoş bir tebessüm ve ideal bir diş yapısına sahip olmak için de, çocukluk yarıyılında ağızda bulunan süt dişlerinin ebeveynler tarafından önem verilmesi gerektiğini ifade etti. Baydaş, anne ve babaların, çocuklarının süt dişleri için “Bunlar düşecek ve alttan yenisi gelecek” kavrayışı ile hareket etmemeleri gerektiğini vurgulayarak, her süt dişinin, yerine gelecek aralıksız diş için bir yer yakalayıcı ve rehber vazifeyi yaptığını bildirdi.

Baydaş, şunları söyledi: “Çocukların süt dişlerde oluşan çürükler zaman geçirilmeden rehabilitasyon ettirilmelidir. Zamanından evvel süt dişlerinin çekiminden de sakınılmalıdır. Zira bu dişlerin zamanından erken çekilmesi ve çürümesi, alttan gelecek aralıksız dişlerin sürme kumpasını bozmaktadır. Bu da dişlerde çapraşıklıkların oluşmasına neden olmaktadır ve diş yapısını bozmaktadır.”

Çocuklara erken yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasının koşul olduğunu ifade eden Baydaş, süt dişlenme yarıyılındaki çocukların kumpaslı diş doktoru hakimiyetinde olmaları gerektiğini, böylece ileride oluşabilecek ortodontik problemlerin önlenmesinin sağlanabileceğini kaydoldu.

Kaynak: habersaglik.com

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.