Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İmplant çözüm mü

İmplant çözüm mü

En sıhhatli diş rehabilitasyonu usullerinden biri olarak görülen implant rehabilitasyonundan sonra dikkat edilmezse implant da zafersiz olur.

Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Dr. Özzeybek, “İmplantlara da reel dişlerimiz gibi bakılmalı ve özen gösterilmeli. Günde üç kere fırçalamak, ağız gargarası kullanmak, senede en az bir kere diş doktoruna hakimiyete gitmek gerekiyor.” dedi.

Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Dr. Ali Arif Özzeybek, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda implantlar mevzusunda bazı negatif haberler gündeme geldiğini, bu sebeple hastaların doğru bilgilendirilmesinin büyük ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Hastaların rehabilitasyon evveli çok iyi bir araştırma yapması gerektiğini vurgulayan Özzeybek, ucuz implanttan sakınılması gerektiğini belirtti.

İmplantı uygulayacak doktorun iyi bir eğitim almasının ehemmiyetine değinen Özzeybek, “Eğitim sertifikasını veren kuruluşun hangisi olduğu büyük ehemmiyet taşıyor. Öte yandan, rehabilitasyonun zaferinde, hastanın implantına gösterdiği özen de çok ehemmiyetli. İmplantlara da reel dişlerimiz gibi bakılmalı ve özen gösterilmeli. Günde üç kere fırçalamak, ağız gargarası kullanmak, senede en az bir kere diş doktoruna hakimiyete gitmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Diş implantı rehabilitasyonunda zafersizlikte en büyük etkenin makûs yapılan takma olduğunu bildiren Özzeybek, “Rehabilitasyonda iyi bir takma tasarılaması galibiyeti çok etkiliyor. Zirkonyum takmalar en kullanışlı olanlar.” diye konuştu.

Özzeybek, iyi bir diş implantı rehabilitasyonunda zafer oranının yüzde 98 olduğunu vurgulayarak, “Hastalar araba alırken gösterdikleri özeni implant yaptırırken de göstermeli.” dedi.

Sigara alışkanlığı zafersizlik nedeni

Sigara alışkanlığının implant rehabilitasyonunda kesin zafersizlik faktörü olduğunu bildiren Özzeybek, “illet hastalık rehabilitasyonu ve kembitkierapi görenlerin implant yaptırmaması gerektiği” inanışının yanlış olduğunu dile getirdi. Özzeybek, “Kembitkierapi alanlardaki zafer yüzdeleri ile almayanlar arasında çok az bir fark var. Başka Bir Deyişle bu hastalarda da implant rehabilitasyonunda galibiyetli neticeler elde edilebiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Aynı vaziyetin uzuv nakli yapılan hastalar için de geçerli olduğunu belirten Özzeybek, “Uzuv nakli geçiren hastalara da uygun rehabilitasyon usulü ile galibiyetli implant uygulamaları yapılabiliyor.” biçiminde konuştu.

Rehabilitasyonda lazer ile üretilenlerin seçim edilmesi halinde, kemik ile implant kaynaşmasında zafer oranının yüzde 18 çoğaldığını anlatan Özzeybek, “Ayrıca porselenin üzerine bitkiurduğu yardımın kalitesi de çok ehemmiyetli. Hastalarımızdan yapılan geri bildirimlerde, sanayide üretilenlerin dahi kullanıldığı söyleniyor. Bu cins kalitesiz mahsuller, implantta hareketliliğe ya da kemik erimesine yol açıyor.” dedi.

Kaynak:Anadolu Ajansı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.