Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mektep Başlamadan Evvel Çocuklarda Diş Bakımına Dikkat

Mektep Başlamadan Evvel Çocuklarda Diş Bakımına Dikkat

Erken yaşlarda diş doktoru ile tanışan çocuklar, gözetici ve önleyici uygulamalarla ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olabilirler. Bu bakım için senenin en uygun zamanından bir de sonbahar. Sonbaharın gelişiyle birlikte küçüklerin diş bakımı hakimiyetlerine de umursanması gerekiyor.

Yazın fazla harcanan soğuk, şekerli, asitli meşrubatlar ve dondurma, çocukların dişlerinde kalıcı zararlara neden olabiliyor. Dışarıda uzun geçirilen zamana da bağlı olarak diş fırçalamanın eksildiği yaz aylarında, ağızda oluşan bakterilerin bütün pakliği yapılamıyor.

 

Diş bakımının ilgisizliği ise çocuklar da diş çürüklerine, diş minesinde çatlak ve diş hassasiyeti gibi ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına zemin hazırlıyor. Oysa ki ağız sıhhati ufak yaşlarda eğitimle başlar ve kumpaslı hakimiyetlerle sürdürülebilir. Tatil dönüşü nasıl bir yol izlenmeli? Diş Doktoru ve Takma Uzmanı Modern Kışlaoğlu mevzuyla alakalı görüşlerini paylaşıyor.

 

Neler diş minesine hasar veriyor?

 

Soğuk asitli meşrubatlar ve dondurmanın; diş çürükleri, diş minesinde çatlak ve diş hassasiyeti gibi meselelere neden olduğuna dikkat toplayan Diş Doktoru ve Takma Uzmanı Modern Kışlaoğlu, görüşlerini şu laflarla sürdürüyor: “Diş minesi, bazı gıda ve meşrubatların fiziksel ve kimyevi tesirlerine karşı dişi gözeten, etrafını saran ve iç tabakaların hasar görmesini yasaklayan bir yapıya sahiptir. Diş minesinin sert olan yapısı, fiziksel ve kimyevi bazı faktörlere maruz kalarak hasar görebilir. Çocukların, aile hakimiyeti dışında mektepte ve dost civarlarında bilinçsiz ve miktarsızca harcadıkları soğuk gıda ve meşrubatlar, dişlerde ehemmiyetli sağlık meselelerini beraberinde getirebilmektedir. Dişlerde ağrı ve sancılara neden olabilen bu gidişat, özellikle de yaz aylarında kendini göstermektedir.”

 

Tatil dönüşü diş hakimiyetini bakımsızlık etmeyin

 

Yaz aylarında hava sıcaklığına bağlı olarak daha çok harcanan soğuk gıda ve meşrubatlar, dişlerde hassasiyete neden olabiliyor. Özellikle de buzlu, asitli ve soğuk meşrubatların serinlik verirken, diş sıhhatimizde meselelere neden olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Diş Doktoru ve Takma Uzmanı Dr. Modern Kışlaoğlu, soğuk meşrubat ve dondurma tüketimine bağlı olarak büyüyen diş sıhhati meselelerinin diş bakımı mevzusunda dikkatli olunarak önlenebileceğini ifade ediyor. Diş Doktoru ve Takma Uzmanı Dr. Modern Kışlaoğlu, mevzuyla alakalı görüşlerine şu laflarla devam ediyor: “Yaz aylarında daha çok özen gösterilmesi gerekirken aksatılan diş fırçalama, diş sıhhatini gözetmede beceriksiz kalınmasına neden olmaktadır. Soğuk, şekerli, asitli meşrubatların ve dondurmanın yoğun olarak harcanması da mevzubahisiyse, diş çürükleri ve diş hassasiyetleri kaçınılmaz hale gelecektir. Bu sebeple, tatil dönüşünde kesinlikle bir diş doktoruna başvurulmalı ve çocukların diş hakimiyetleri yapılmalıdır.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.