Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ramazan’da Ağız Ve Diş Sıhhatine Dikkat!

Ramazan’da Ağız Ve Diş Sıhhatine Dikkat!

Genel sıhhati ehemmiyetli miktarda etkileyen ağız ve diş sıhhati, Ramazan ayında daha da ehemmiyet kazanıyor. Sahurda yemeğin ardından fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler, iftara kadar geçen zamanda üremeye geçiyor. Ağız kokusu ve diş çürüklerine neden olan bu gidişatı ihtiyata ve Ramazan’da diş sıhhatini koruma yollarını Diş Doktoru ve Takma Uzmanı Dr. Modern Kışlaoğlu anlattı.

İftar ve sahurdan sonra dişlerin kesinlikle fırçalanması gerektiğini andırdıran Diş Doktoru Kışlaoğlu, dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de fırça takviyesiyle iyice arınılması gerektiğini belirtti. Yemek sonrası ağızda asit oranının çoğaldığını ve bakterilerin basitçe arttığını vurgulayan Kışlaoğlu, özellikle Ramazan ayında ağız antiseptiği veya gargara kullanılması, bunlar yoksa bile tuzlu suyla gargara yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Oruçluyken de Dişlerinizi Fırçalayabilirsiniz…

Dr. Kışlaoğlu, diş macununu yutmamak kaydıyla oruçluyken diş fırçalamanın problem olmadığının din adamları tarafından da birçok kere vurgulandığını söyledi.

Oruçluyken Ağız Kokusunu Nasıl Önleriz?

Ağız kokusunun, sadece diş çürüklerinden kaynaklanmadığına dikkat toplayan Kışlaoğlu, diş eti hastalıkları, makûs yapılmış takmalar, mide ve yemek borusu rahatsızlıklarının da makûs kokulara neden olabileceğini belirtti. Kışlaoğlu, doğru uygulanan ağız bakımı ile makûs kokulardan kurtulabileceğimizi vurguladı.

Ramazan’da Diş Çürüklerine Dikkat!

Oruçluyken yeme içme faaliyeti olmadığından, ağızda tükürük salgısının az seviyede olduğunu andırdıran Kışlaoğlu, iftar ve sahur yemeklerinden sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakterilerin ağızda basitçe ürediğini, bunun da ağızda asitlenmeye yol açarak diş çürüklerine neden olduğunu vurguladı.

Oruçluyken Diş Rehabilitasyonu Yapılabilir mi?

Diş Doktoru Kışlaoğlu, anestezi uygulanmadan yapılabilen harekâtların oruç bozmadığını, şahsın ağzını arınmak için kullandığı suyu yutmadığı vakitçe bir mesele yaşanmayacağını belirterek laflarını bitirdi.

Diş Doktoru ve Takma Uzmanı

Modern Kışlaoğlu

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.