Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Su İçin Ağzınız Kokmasın!

Su İçin Ağzınız Kokmasın!

Çok rahatsız edici bir mesele olan çoğu bireyin baş belasıdır. Sosyal yaşamı negatif güzergahta etkileyen bir can sıkıcı vaziyete bol su içerek dur demeniz olası olabilir.Diş Doktoru Yeşim Tünal Hoş mevzu ile alakalı ehemmiyetli balakalar verdi.

Halitosis Ağız Kokusu Nedir?

Halitosis, basitçe, her insanın zaman zaman yaşadığı bir problem olan ağız kokusu demektir. Popülasyonun ehemmiyetli bir kısmının bir yarıyılında kronik halitosis geçirdiği varsayım edilmektedir.Ağız kokusunun birçok sebebi bulunmaktadır.

Ağız kokusu:

Yalnızca sabahları uyanıldığında dinlenen koku olağandır. Her bireyde kesinlikle az veya çok ölçüde bulunur. Rehabilitasyon edilmez. Rehabilitasyon edilse bile tekerrür ortaya çıkacaktır

Tip 1 Ağız kokusu:

Dil yüzeyi girintili ve çıkıntılıdır. Kriptaların derin çukurlarına yerleşen bakteriler, salyadan ve besinlerden gelen prbitkieinleri parçalar. Ağız kokusunun sebebi bu uçucu bileşenlerdir.

Tip 2 Ağız kokusu:

Bu grup ağız kokusu da büyük miktarda dil sırtından kazanç fakat bakteri kaynağı ağızın içinde değildir, sinüsler, bademcikler, boğaz veya komşu dokulardır. Bilhassa çocuklarda Tip 1 ile birlikte görülür.

Tip 3 Ağız kokusu:

Sindirim enzim veya uzuvları besinleri gereği biçimde hazmedemediği zaman besinler bakterilerin çürütmesine terk edilmiş demektir. Sindirim kanalında sarihe çıkan gazlar bireyin isteği ve balakası dışında ağıza yükselir.

Bu tip ağız kokusunda mide ile yemek borusu arasındaki gastroözefajial kapak hafiflemişse daha fazla çirkin kokulu gaz ağıza dolacaktır.Bilhassa ilerleyen yaş ile orantılı olarak bu tip ağız kokularının görülmesi çoğalır.

Tip 4 Ağız kokusu:

Akciğerden kazanç. Ağız kokusu değildir. SOLUK KOKUSU’dur. İki biçimde alana kazanç. Bcerahatçisi: akciğerde veya alt solunum yolunda bir infeksiyon bulunuyor ise buradan sarihe çıkan çirkin kokulu gazlar doğrudan ekspirasyon havasına karışır.

İkinci yolu ise kimyası değişen kan gazlarının ekspirasyon havasında aromatik bileşiklere dönüşmesidir. Bunun en canlı misali şeker veya gut hastalarında, diyaliz hastalarında, narkozdan çıktıktan hemen sonra, gebelikte görülen ağız kokusudur.

Bu tip soluk kokusu hastaları ağız kokusu rehabilitasyonuna asla yanıt vermez, ağız içinde ne yapılırsa yapılsın hiç bir iyileşme göstermez. Zira koku kaynağı ağızdadır, başka bir deyişle sebebi ağızdadır.

Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebilirim?

Ağız kokusuna neden olan yiyeceklerden sakınmaya ek olarak, alttaki usullerle ağız kokusu olasılığını azaltabilirsiniz:

• Plakları ve besin artıklarını arınmak için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve her gün diş ipi kullanın. Dilinizi fırçalamak da ağız kokusunu eksiltmeye dayanakçı olur.Ağız çalkalama sularından da yararlanın.

• Her gece takmaları çıkarın ve arının, sabah tekerrür takın.

• Diş tetkiki ve profesyonel paklik için diş doktorunuzu kumpaslı olarak altı ayda bir kesinlikle ziyaret edin.

• Karanfil Çiğneyin.

• Yoğurt yiyin.prebiybitkiikten zengin her türlü besin ve meşrubatkefir ama özellikte yoğurt kumpaslı yendiği zaman ağız kokusunu eksiltmede ehemmiyetli bir besindir.

• Sık ve bol su için..Sık ve bol su içmek yalnızca böbreklere değil,ağız kokusunu da eksiltmede faydalıdır.Tükrü akışını çoğaldırır ,ağız kolay arınılır.

• Şekersiz sakız çiğneyin.Dişleri fırçalamanın yerini yakalamasa da fırçalama olanağımızın olmadığı yerde çok faydalıdır.

• Aç kalmayın.Sık sık azar öğünlerle beslenin.Özellikle ılık bitkisel çaylar karanfil,tarçın ,ıhlamuriçmek ağız kokusuyla savaşmada birebir.

• Beslenmenize tarçın ilave edin.

• Herşeye karşın koku geçmiyorsa,bir kbb hekimine ve hatta gastroenteroloğa başvurun.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.