Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ufaklarda Diş Travması

Ufaklarda Diş Travması

Diş travmalarına en çok tesadüfülen grup mektep çağındaki çocuklar oluyor. Mektepteki koşturmalı oyunlarda çarpmanın neticesinde yaşanan kazalar, spor yaralanmaları ve münakaşa birçok çocuğun dişin de kırılmaya neden olmaktadır.

Hem aile hem de çocuk için can sıkıcı olan bu kazalar genellikle oğullarında daha fazla alana geliyor.

Diş kırılması vaziyetinde ne yapılmalıdır?


Mektep çağındaki çocuklarda alana gelen yaralanma neticesinde darbenin şiddetine göre dişlerde alana gelen zararda değişik olmaktadır. Travma sonrası dişlerde rahatlama, gömülme, sallanma, çatlama olabilir. Bazen de dişler köküyle birlikte tamamen yerinden çıkabilir. Ehemmiyetli olan travma alana geldiğinde paniğe kapılmamaktır.

Köküyle yerinden fırlamış olan dişi kurtarma kaderi daha fazladır. Özellikle çocuk kalıcı diş yarıyılında ise 6 yaş ve sonrası dişlerde kırık varsa kırık parçayı bulmak rehabilitasyon sırasında ehemmiyetli olacaktır.  Kökünden çıkan dişin gizleme şartı asla kuru bir peçete olmamalıdır. Bu vaziyette dişin ideal taşıma civarı ağız içidir. Şayet dişler köküyle birlikte yerinden fırlamışsa yapılması gereken dişin kök yüzeyine değmeden dişi su ile yıkamaktır. Diş dezenfekte edildikten sonra yerine yerleştirilip çocuğa gazlı bez ısırtılarak zaman kaybetmeden diş doktoruna başvurulmalıdır. Ancak bu usulde dişin yutulma tehlikeyi olduğu için dişin su ya da süt içine konarak korunması seçim edilir. 

Rehabilitasyon yöntemleri

Özellikle çocuğun ön dişlerinin kırılması çiğneme işlevi, konuşma ve psikolojik gelişimi açısından ehemmiyetlidir. Travmanın yarattığı tesire göre kırılan dişlere yapılan müdahalede değişik olmaktadır. Büyüyen teknoloji sayesinde yeni yapıştırma teknikleri dişlerin daha önceki görünümüne kavuşmasına dayanakçı oluyor. Kırılan parça mevcutsa, yapıştırma operasyonu uygulanarak diş daha önceki formuna kavuşturulabilir. Kırık parçanın olmaması vaziyetinde estetik dolgu ile zararlı bölgenin rehabilitasyonu yapılır. Rehabilitasyonu takiben ilaç takviyeyi verilmiş ise ilaçların kumpaslı kullanılması zorunludur. 

Bu tip travmalarda ilk etapta bakıldığında gözle görülen bir zarar olmayabilir. Çarpma ve darbe neticeyi alana gelen zarar aylar sonra eklemde yaralanmalar ve kırıklar biçiminde karşımıza çıkabilir. Bu gibi neticelerle karşılaşmamak için travma sonrası çocuğunuzu kesinlikle bir diş doktora götürüp ayrıntılı tetkiki yaptırılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.