Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bedenimizin Ağrı Kesici Sistemi

27.04.2021
24
Bedenimizin Ağrı Kesici Sistemi

İnsanlar kendilerini ağrı kesici aldıklarında daha iyi sezerler. Bu gidişat, içtikleri ilacın içinde etmen madde olmasa dahi pek değişmez. Buna tıp dilinde “plasebo tesiri” denmektedir. İnsan bedeni son derece güçlü ağrı kesici bir sisteme sahiptir. Beyin belli ağrılara karşı güçlü kimyevi maddeler salgılayarak ağrıyı güçlü bir biçimde kesebilir. Michigan Üniversitesinde yapılan bir çalışma bu reeli bir defa daha ortaya çıkardı. İnsanın ruhsal dünyası ile bedeni arasındaki güçlü ilişki sayesinde beyin “inançlarımız ve algılarımıza kimyevi cevaplar oluşturur. Bu yalnızca ağrı vaziyetinde değil, asılda fiziksel olarak olmayan fobilerimize karşı da geçerlidir. İnsanların çoğu, asıllaşmamış, ortaya çıkmamış gidişatlardan sanal fobi objeleri üretir ve beyin bunları idrak ederek stress cevabı oluşturur. Fobi asıl olmadığı için genelde yüzleşme olmaz, böylece sürer gider. Buna verilen kimyevi cevap genellikle beyin-böbrek üstü bezi eksenine reelleşir ve uzun yarıyılda bedeni bitkin ve eskimiş düşürür. Bu negatif bir ruh-beden ilişkisidir.

Ağrı vaziyetinde ise pozitif bir ilişki sözkonusudur. Beynimiz ağrı vaziyetinde endorfin sınan son derece güçlü ağrı kesici kimyeviler salgılar. Aynı gidişat bireyler güçlü bir ağrı kesici aldığına inandığında da plasebo-başka bir deyişle etmen madde kapsamayan bir ilaç ortaya çıkmaktadır. Aşinayı gibi, ağrıyı paydan uzvumuz beynimizdir. Başka Bir Deyişle ağrıyan uzuv ile beyin arasındaki asapsal iletişim rastgele bir yerde kesilirse ağrı duyusu ortadan kalkar. Misalin beyin kanaması geçirenlerde, beyindeki ağrıyı paydan bölgenin zararından dolayı ağrı dinlenmez. Oysa şeker hastalığından dolayı özellikle ayaklarında ağrı duyusunu kaybeden insanlarda ayakta bulunan ağrıyı idrak eden akdikeni bölge zararlandığı için ağrı duyusu kaybolur. Omurilik soğanı zarar görmüş şahıslarda ise ağrı dinleyecek uzuv ile beyin arasındaki yolda asaplar zarar olduğu için netice aynıdır.

Beynimiz salgıladığı kimyeviler ile gerek beyinde ağrıyı paydan bölgede, gerekse omurilik soğanındaki iletici asaplarda yasaklama yaparak, ağrının dinlenmesini önler veya eksiltir. Ancak bedenimizin kendi devingenlerine umursanmayışı ve çok kolay ağrı kesici kullanılması bu sistemin aktifliğini eksiltmektedir. Savaşlarda yaşanan ve kahramanlık öyküsü olarak anlatılan bazı gidişatlarda insanların kolunun koptuğunu veya yaralandığını uzun müddet sonra farkettikleri anlatılır. Bu cins hadiseler özellikle Çanakkale Savaşında çok yaşanmış ve anlatılmıştır. Öykü olmanın ötesinde, beyin, savaş, trajedi gibi gidişatlarda endorfin salgısını süratle artırarak şahsın o anki vaziyete geçim sağlamasını ve ağrıdan dolayı gücünün ve gayret azminin eksilmesini önler. Aynı gidişat hayvanlar için de geçerlidir; onlar da düşmandan kaçarken, beyinleri ağrı duyusunu bastırarak yaşamda kalmalarına dayanakçı olur.

Asılda ağrı kesiciler, çok kolay kullanılabilecek ilaçlar olmamalıdır. Bunun birinci sebebi, ağrının insan bedeninde bir erken ihtar sistemi olarak iş görmesidir. Her ortaya çıkan ağrının hemen bastırılması asıl rahatsızlığı gizleyerek daha makûs gidişatlara neden olabilir. Oysa ki hiçbir ağrı kesici ağrının asıl sebebini ortadan kaldırmaya müteveccih değildir. Bir başka deyişle pansuman rehabilitasyondur.

İkinci sebebi ise, bu kadar kolay ağrı kesici kullanılmasının yukarıyada açıklama edilen bedenin ağrı kesici sistemini köreltmesidir. Bu gidişat insanın ağrı eşiğinin düşmesine ağrıyı çok daha kolaş sezmesine ve ilerleyen zamanlarda çok daha düşük dozdaki ağrılarda dahi ağrı kesiciye gereksinim sezmesine neden olmasıdır.

Dahası binlerce cinsi olan ağrı kesiciler hiç de masum ilaçlar değildir. Pekçoğunun ciddi yan tesirleri vardır ve özellikle pekçoğu sindirim sisteminizde ciddi zararlara neden olabilir. Amerika ’da reçetesiz satılan ve güçlü ağrı kesici özellikleri olan yeni bazı ilaçlar ciddi yan tesirlerinden dolayı kalp krizi, böbrek yetmezliği, damar tıkanıklığı vs. piyasadan toplatılmıştır. Ayrıca ağrı kesiciler ağrıyı kesmek için değişik mekanizmalarla tesir ederler. Hangi ağrı kesicinin kullanılması gerektiği şahsın şikayetlerine göre kesinlikle hekim tarafından seçilmelidir. Yalnızca başağrısın öğrenilen 3000 değişik sebebi olduğu reeli sanırız bizi haklı çıkarmak için yeterlidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.