Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ağrı kesici filmler

11.04.2021
21
Ağrı kesici filmler

Ağrı kesici tesiri olan endorfin hormonunun salgılanması için dram izleyin

Dram cinsindeki filmlerin, şahsın iyi sezmesine ve bedende natürel ağrı kesici olduğu öğrenilen endorfin hormonu salgılanmasına yol açtığı belirtildi.

Oxford Üniversitesinden bir takımın yaptığı araştırma, üzüntülü filmlerin, endorfin hormonu salgılatarak bedende natürel ağrı kesici tesiri yarattığını ortaya koydu.

Araştırma kapsamında, gönüllülerden oluşan iki gruptan ilkine meseleli bir çocukluk geçiren konutsuz bir adamın dramatize edilmiş hikayesini anlatan “Stuart’ın Öyküsü” filmi, ikinci gruba ise duygusallık kapsamayan bir evraksal izletildi.

Bu arada katılımcılara filmleri izlemeden evvel ve izledikten sonra destek alarak çömelme hareketi yaptırıldı, bu sırada yaşadıkları ağrı eşiğindeki başkalaşımlar izlendi ve endorfin seviyeleri ölçüldü. “Stuart’ın Öyküsü”ni izleyen grupta endorfin seviyesinin öbür gruptan daha yüksek olduğu gözlendi.

Araştırmacılardan Profesör Robin Dunbar, araştırma sırasında en fazla duygusal tepkiyi verenlerin azami ağrı eşiğine sahip olduklarının ve bu bireylerin, insanlarla daha rahat irtibat kurduğunun tespit edildiğini belirtti.

Dunbar, “Elbette burada insan psikolojisini etkileyen başka etmenler de mevcut. Ancak bu kimyevi metamorfozun, drama eserlerden sevmemizde ehemmiyetli bir faktör olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Araştırmanın neticeleri, “Royal Society” mecmuasında yayımlandı.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.