Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ağrıyla Başetme Rehberi

03.04.2021
24
Ağrıyla Başetme Rehberi

Kimilerimiz için ağrı sürüklemek neredeyse günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. Ağrıyla başedebilmek için neler yapmalısınız? İşte size takviyeci olacak mini bir rehber.

Gerginliğe son verin

– Strese girmenize yol açan vaziyetleri tanımlayın ve onlardan uzak durmaya çalışın. Zira stres tek başına dahi ağrıyı başlatan sebeplerden biri olabiliyor. İş, ailevi veya sosyal yaşamınızla alakalı meselelerinizi çözmek için gerekirse psikolojik danışmanlık hizmeti de alarak rahatlama tekniklerini bilin.

Hareketlerinize dikkat edin

– Bel ve boyun ağrılarından yakınmak istemiyorsanız, günlük yaşantınızda hareketlerinize dikkat etmelisiniz. Misalin, koltuktan veya yataktan kalkarken ani hareketler yapmayın. Ağır bir eşya kaldırmamaya da dikkat edin. Eşyayı yere çömelerek kaldırın, böylece omurganızın natürel çarpıklıklarını gözetmiş olursunuz. Boyunuzu aşan bir yerde duran eşyayı, sandalyenin veya yükselmenizi sağlayan başka bir nesnenin üzerine çıkarak rafın hizasına geldikten sonra alın.

Pabuç tercihi…

– Bel, boyun ve eklem ağrılarından davacıysanız, uzun topuklu veya bütün aksine topuksuz pabuç giymeyin. Pabucunuzun topukları banal, ökçeleri ise yumuşak olmalı. Pabuç tercihini, ayaklarınızın şiştiği günün geç saatlerinde yaparsanız, en doğru kararı verebilirsiniz.

Masajın eforundan faydalanın…

– Vücudunuzu büyülü ellerin eforuna vazgeçin. Masaj, hem ağrıyı eksiltiyor hem de adaleleri rahatlatmaya yarıyor. Uzmanlar, bedeni vurmadan yapılan yumuşak adale masajlarından oldukça galibiyetli neticeler alındığını belirtiyorlar.

İşlere ara verin

– Ağrınız başladığında işlerinizi bir kenara vazgeçin ve istirahat edin. Ancak unutmayın ki bel ağrısından davacı iseniz sert yatakta uyumamalısınız. Sert yataktan amaçladığımız, üzerine uyuduğunuzda biçimi bozulmayan yataklar. Dolayısıyla, bel ağrınız varsa, bedeninizin biçimini alabilen yatakları seçim etkeniz gerekiyor.

Sıcak soğuk

– Kompres yapın İçine birkaç adet buz koyduğunuz naylon torbayı havluyla sardıktan sonra gergin olan adalelerin veya ağrıyan bölgenin üzerinde 5 dakika bekletin. Veya, havluyu sıcak suya daldırdıktan sonra iyice sıkarak da kompres yapabilirsiniz. Bu usuller ağrının idrak edilme şiddetini eksiltiyor. Siz siz olun, cildinize ispirto kompresi yapmayın. Zira içinde metil içki olan ispirto, ciltten süratle emilerek kalıcı âmâlığa yo açabiliyor.

Zayıflayın

– Aldığınız her fazla kilonun beliniz ve eklemlerinize ilave bir yük oluşturacağını, bunun da bedeninizin biyomekaniğini negatif istikamette etkilediğini unutmayın. Bu sebeple, fazla kilolarınız varsa, beslenme ve perhiz uzmanından destek alın. Uzmanlara göre; yalnızca 5 kilo vermeniz dahi eklem ağrılarının eksilmesinde tesirli oluyor.

Nebat çayları

– Özellikle baş ağrılarınızın giderilmesinde şifalı nebatlarla hazırlanan çaylar da tesirli oluyor. Günde 2 fincan melissa veya adaçayı içmek ağırınızı rahatlatacaktır.

Egzersiz yapın…

– Bedenimiz egzersiz sırasında, natürel ağrı kesiciler olarak öğrenilen endorfin’ maddesi üretiyor. Siz de ağrılarınızın rahatlaması için kumpaslı olarak yürüyüş yapabilir, yüzebilir veya aerobik egzersizleri uygulayabilirsiniz. Şayet ağrılarınız şiddetliyse, sizin için en uygun egzersiz programının tanımlanması için fizik rehabilitasyon uzmanına müracaat etin.

Yemek saatiniz kaçmasın…

– Özellikle de migreniniz varsa, stresli olduğunuz anlarda ya da yolculuk sırasında öğünlerinizi sıçramamaya özen gösterin. Ayrıca ağrınızı tetikleyen yiyeceklerden uzak durun. Kahve, çay vb

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.