Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hafıza İçin Beslenmeye Dikkat

27.04.2021
17
Hafıza İçin Beslenmeye Dikkat

Anne karnında başlayan beyin gelişimi ömür boyu sürüyor. Kumpaslı ve sıhhatli beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibi beyni geliştirmek ve beslemek de muhtemel olabiliyor.

Memorial Sağlık Kurumu Beyin, Asap ve Omurilik Cerrahi Bvefat Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, beynin zinde kalmasına takviyeci olan besinler hakkında balakalar veriyor:

UNUTKANLIK İÇİN BALIK
Omega-3 asidi bakımından zengin olan balık beyin için daha fazla oksijen sağlayarak daha önceki balakaları andırmasını sağlar. Balık kapsadığı prbitkiein ve amino asitlerle de, beyin tabakasının gereksinimi olan akışkanı karşılayarak belleği kuvvetlendirir.

YUMURTA BEYNİ YENİLER
Beynin mesajım servisi olan nörbitkiransmitterleri destekleyen ve beyin hücresi yapımında tesirli olan paketin maddesi yumurtada bol ölçüde bulunuyor. Öte yandan yumurtada bulunan amino asitler zekâsal ve nörolojik bozuklukları önlemeye takviyeci olur.

BADEMLE GENÇLEŞ!
E vitamini beyinde ihtiyarlamayla birlikte oluşabilecek gerilemeyi durdurmaktadır. E vitamini güzergahından zengin olan badem, beyindeki ihtiyarlamaya yavaşlattığı gibi beyin gelişimi ve sıhhati için birçok elementi de kapsamaktadır.

ÜZÜMLE PROBLEM ÇÖZÜN
Son senelerde yapılan araştırmalar üzümşan dopamin salgılamasını artırarak problem çözme kabiliyetini geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanın da bor bakımından zengin olan üzüm, beyin sıhhati açısından harcanması gereken besinlerin arasında yer almaktadır. Bor tüketiminin konsantrasyon ve belleği geliştirdiği de bilinmekte.

Sıhhatli bir beyin gelişimi için doğru besinlere yönelmek gerekiyor. Uzmanlar, unutkanlığa balık, beyin ihtiyarlamasına badem, beyin yenilenmesi için yumurtayı öneriyor…

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.