Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Astımlıyım,hamile kalabilir miyim ?

30.03.2021
75

Astımlılar kumpaslı rehabilitasyon ile banal hayatlarını sürdürebilirler. Hiçbir anormallik yaşanmadan evlenebilir, hamile kalabilir ve doğum yapabilirler. Doğacak çocuklarda astım görülmesi banal popülasyona göre azıcık daha …

Astımlılar kumpaslı rehabilitasyon ile banal hayatlarını sürdürebilirler. Hiçbir anormallik yaşanmadan evlenebilir, hamile kalabilir ve doğum yapabilirler. Doğacak çocuklarda astım görülmesi banal popülasyona göre azıcık daha fazla ise de bu fark çok fazla değildir. Üstelik bazı temkinlerle ve etrafsal koşulların hakimiyetiyle bu önlenebilir.

Hamilelik Sırasında Astım İlacı Kullanabilir miyim?
Hamilelik sırasında astımlıların takribî 1/3’şanın yakınmalarında eksilme, 1/3’şanın yakınmalarında çoğalma olurken 1/3’şanda ise bir değişme olmaz. Astım rehabilitasyonunda kullanılan ilaçların çoğu hamilelikte kullanılabilir. Gerek anne ve gerekse doğacak bebek için bir hasarlı tesirleri yoktur. Değişik kimilerinin ise vardır. Hamilelik tasarlandığında doktorunuzla görüşerek rehabilitasyonunuzu buna göre yine tertip ettirebilirsiniz.

Nasıl Korunabilirim?
Tetik etmenlerden sakınılmalıdır. Bunlar bireyden şahsa değişir. Misalin bir ilaç veya besin ise kullanılmamalıdır. İşyerinde karşılaşılan bir madde ise iş farklılığı gerekebilir veya işyerindeki madde yoğunluğunu eksiltecek ihtiyatlar havalandırma, vakumlu aspirasyon, maske kullanılması alınabilir. Polen astmasında kıra, ağaçlık alanlara girmekten sakınılmalıdır. Konut tozundaki allerjenleri eksiltecek ihtiyatlar alınmalıdır. En az haftada bir konutta dip bucak vakumlu makinelerle toz alınması, paklik yaparken toz kaldırılmamasına dikkat edilmesi, halı yerine vinleks cinsi yapay döşemelerin kullanılması, allerjen barındırmayan çarşaf ve kılıfların kullanılması önerilen temkinlerdir. Kedi, köpek, kuş gibi hayvanların konut içinde barındırılmaması, yünlü, tüylü oyuncakların menedilmesi, yün battaniye, yorgan, hırka, kazak yerine sentetik dokuma ve kumaşların kullanılması doğru olur. Konutta yaşayan hamamböceği, kalorifer böceği gibi böceklerle gayret edilmesi, parfüm, buğulaşıp koku yayan deterjan ve paklik malzemelerinin kullanılmaması, boya vernik kokularından sakınılması, gerekmektedir. Konutta işyerinde sigara içilmemesi, ocak, soba gibi duman yayan yerlerde aspiratör ve baca sistemlerinin fonksiyonel yakalanması ile konut içi havanın pislenmemesi gerekmektedir. Kimyevi katkılar kapsayan hazır besinlerden, şekerleme, çukurlata vb çocuklara müteveccih besinlerden sakınılması gerekir. Görüldüğü gibi tam bunlar çok güç ve bireyin hayatını çok sınırlayan temkinlerdir. Ancak bunların herkes için gerektiği söylenemez. Bireyin duyarlı olduğu allerjenler tespit etmişse yalnızca bunlardan sakınmak yeterli olur.

Aspirin Kullanmakta Mahzur Var mı?
Evet. Astımlıların bir kısmında aspirin vb bazı romatizma ilaçları ve sızı kesicilere karşı duyarlılık vardır. Bu ilaçların alınmasını takiben şiddetli krizler başlayabilir. Astımda kullanılabilir olanlarının seçim edilmesi gerekmektedir.

PEFMETRE Kullanımı

Makinenin türüne göre kapak açılarak kullanılır hale getirilir. Hareketli ibre en alt pozisyona alınır. Derin bir soluk aldıktan sonra hava kaçırmadan makinenin ağızlık kısmı dudaklarla sıkıca anlanır. Hasta tüm eforu ile derin ve süratli olarak soluğunu ağzından üfler. Takiben ibrenin gösterdiği kıymet okunur. Bu ölçüm üç kere yinelenir ve azami olan kıymet çizelgeye kaydolunur.

Sprey İlaçların Kullanımı
İlacın kapağı çıkarılır ve birkaç kere sallanır. Oturur veya ayakta iken ilaç dik pozisyonda yakalanır ve derin bir soluk verildikten sonra, ağızlığı iki dudak arasına alınır. Usulca soluk alırken eşzamanlı olarak ilaç püskürtülür ve bu biçimde maksimum soluk alıncaya kadar devam edilir. Soluk takribî 10 saniye kadar yakalandıktan sonra burundan yavaş bir biçimde soluk verilerek akciğerlerdeki hava boşaltılır. İkinci doz 30 saniye kadar bir zaman sonra yinelenir.

Hazne – Aerochamber Kullanımı
Sprey ilaç birkaç kere sallandıktan sonra kapağı çıkarılır ve hazneye takılır. Haznenin ağızlığı iki dudak arasına alınır ve sprey ilaç bir puf hazne içine püskürtüldükten sonra yavaş ve derin bir soluk alınarak ilaç içe çekilir. Takribî 10 saniye kadar soluk yakalanıp, burundan usulca soluk verilir. Sprey ilaç püskürtülmeden soluk alıp verme manevrası iki kere daha aynen tekerrür edilir. İkinci puf için 30 saniye kadar beklenir ve bu müddet içinde hazne ağızdan uzaklaştırılır. Hazne haftada bir kere sabun ve su ile yıkanmalıdır. Acil gidişatlarda hazne içine 8-10 puf ilaç püskürtülüp alınırsa nebülizör aygıtına eşdeğer ilaç alınmış olur.

Turbohaler Kullanımı
Alet ağızlık yukarıya gelecek biçimde dik yakalanır ve kapağı çıkarılır. Alttaki kısım ileri geri döndürülür ve çıt sesi dinlenir. Derin bir soluk verildikten sonra ağızlık iki dudak arasına alınarak, ağızdan olabildiğince süratli ve derin bir soluk alınır. Aygıt ağızdan uzaklaştırılır ve 10 saniye kadar soluk yakalandıktan sonra usulca dışarıya üflenir.

Diskus Kullanımı
Makinenin ağızlığı üzerindeki kapak döndürülerek açılır. Makinenin mandalı klik sesi dinleninceye kadar itilir. Dışarıya derin bir soluk verdikten sonra ağızlık dudaklar arasına alınır ve ağızdan derin ve kesintisiz bir soluk alınır. Soluk 10 saniye yakalandıktan sonra usulca dışarıya üflenir.

Aerolyzer Kullanımı
Aygıt dik yakalanır ve ağızlık kendi dingili çevresinde döndürülerek ilaç haznesi açılır. Pak ve kuru bir elle yakalanarak hazırlanan kapsül ilaç haznesine konur. Ardından geri bir döndürme hareketi ile ağızlık yerine oturtulur. Makinenin her iki yanında bulunan mandal baş ve işaret parmakları arasında sıkıştırılarak kapsül delinir. Derin bir soluk verildikten sonra ağızlık iki dudak arasına alınarak süratli ve derin bir soluk alınır. 10 saniye soluk yakalanıp, usulca dışarıya üflenir.

Kaynak: KTÜ Göğüs Hast Ana Bilim Dalı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.