Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bayanlar, klasik yaşamlarında herhan­gi bir hastalıkla alakalı rehabilitasyon ve muayene­lerini mümkün bir hamileliğe hasarı ol­maması için ne zaman yaptırmalıdır ?

28.03.2021
93

Bayan bedeninde her ay görülen adet döngüsü asıllaşır. Emeli bayan rahmi­ni her ay hamileliğe hazırlamaktır. Her ay hamileliğe hazırlanan rahim iç katmanı, ge­belik hakikatleşmezse bir …

Bayan bedeninde her ay görülen adet döngüsü asıllaşır. Emeli bayan rahmi­ni her ay hamileliğe hazırlamaktır. Her ay hamileliğe hazırlanan rahim iç katmanı, ge­belik hakikatleşmezse bir kanamayla rahim dışına atılır ki buna adet kanaması den­mektedir. Sonraki ay, yerine taze bir iç ta­baka büyümeye başlar ve bu bayan adetten kesilene kadar her ay yineleyerek aylık döngüler halinde devam eder.
Rastgele bir hastalık sebebi ile muayene ve­ya ilaç kullanması gereken her bayan, vü­cudunda her ay hamileliğe hazırlık yapıldı­ğını unutmamalıdır.

Bu sebeple tüm ka­dınların bir adet tak­vimi yakalamaları ve özellikle adetlerinin başladığı ilk günü bu takvime işaredemeleri lüzumludur. İlaç kullanımı veya tet­kik mevzubahisi olduğunda, bu takvim ehemmiyetli bir yol gösterici olacaktır.

Genel olarak bayanların mümkün bir hamileliğe hasarı olmaması için, ilaç kul­lanımı ve muayeneler istikametinden, adet sonrası yarıyılı beklemeleri uygundur.

Ayrıca adet günlerinde gecikme varsa bu­nu gittikleri her hekime mudaka bildir­meleri gerekir.

Kendisi için veya bir yakını için refakatçi olarak röntgen odasına girmek zorunda olan bayanlar da, aynı biçimde dikkatli ol­mülküdür. Beklenen adet günü kanama baş­lamadıysa röntgen çekilen odaya girme­meleri gerekir.

Ayrıca uzun süreli ilaç kullanıyorlarsa ve­ya ilaca adete yakın bir yarıyılda başlamışlarsa, adetin geciktiği, hekime bildiril­meli, hekime sormadan ilaca devam edil­memelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.