Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bazı bebekler öbürlerinden daha güçlüdür

19.05.2021
21
Bazı bebekler öbürlerinden daha güçlüdür

Kolay bebekler olduğu gibi, yüksek beklen­tileri olan, anne babalarından çok şey isteyen ve istediklerini elde edene kadar şikâyet eden, güç bebekler de vardır. Kısa zamanda …

Kolay bebekler olduğu gibi, yüksek beklen­tileri olan, anne babalarından çok şey isteyen ve istediklerini elde edene kadar şikâyet eden, güç bebekler de vardır. Kısa zamanda bu tip bir bebeğe sahip olup olmadığınızı anlarsınız.

Yüksek temennili bebekler fazla duyarlıdırlar. Çevrelerinde olan biteni anlayabilmek için daha fazla desteğe lüzum dinlerler. Her daim kolla­rınızda olmak isterler. Sık sık emerler. Yatırdığı­nız gibi uyanıverirler. Yatarken dahi deri teması­na lüzum dinlerler. Asla size rahat vermezler.

Yüksek temennili bir bebeğe sahip olmak, analık hakkındaki duygularınızı değiştirebilir. Uysal ve şirin, küçük bir bebekle huzur içinde sarılıp uyuduğunuzu hayal ederken, kendinizi oldukça bitkin, mızmız ve huysuz bir bebeği bir ya da iki saatliğine uyutmaya çalışırken bulabi­lirsiniz. Bu noktada bebeğinize karşı daha az şefkatli sezebilir ve bu nedenle öteki pek çok anne gibi kendinizi suçlayabilirsiniz: “Neyi yan­lış yapıyorum?”.

Hiç bir şeyi yanlış yapmıyorsunuz. Ara ara sabrınızın tükendiğini sezmeniz banal.
Bazı bayanlar, oluşumu gereğince bu nokta­ya ötekilerine göre daha erken vanrlar ki, bunda utanılacak bir şey yoktur. Önünüzdeki aylarda her şeyin daha iyiye gitmesi için, bu tip güçlük­lara alışmanız gerektiğini unutmayın.

“Yüksek temennili” terimi bütün olarak ne manaya kazanç? Öncelikle küçük bir bebeğin is­teklerinin, gereksinimlerinden ibaret olduğunu ve ağlamanın tek irtibat yolu olduğunu unutmayın. Bebeğinizin mızmızlanması şımarıklığına, sizi rahatsız etme isteğine ya da bu ufak yaşta ha­yata karşı bir sorunu olma ihtimaline bağla­namaz. Kesinlikle bir şeye lüzum dinlediği aşi­kârdır. Ancak o şeyin, ne olduğunu anlayamadı­ğınızda ya da bitkinlikten bitap düştüğünüzde, eskimiş asaplarınız değişik neticelere varma­nıza yol açacaktır. Öyle ki, bebeğinizin ağlama­sını şımarıklığına bağlayıp, onun umduğunuz kadar cümbüşlü olmadığını düşüneceksiniz.

İşte bu noktada, yüksek temennili kavramına tutunup, derin bir soluk almalı ve buradaki ye­tişkinin siz olduğunu ve size bir şey anlatmaya çalışan bir bebekle muhatap olduğunuzu unut­mamalısınız. Bunu kesinlikle kazanmanız gere­ken bir savaş olarak görmekten bırakıp, bebe­ğinizin hırçınlık yapmaya çalışmadığını kabul edin. Sizin işiniz bu bebekle ilgilenmek. Nere­deyse kollarınızdan hiç vazgeçmediğiniz bebeği­niz susmak öğrenmeyebilir. Ama en azından içten içe onun yanında olduğunuzu öğrenip, kendini gü­vende seziyordur.

Bebeğinizin tüm gereksinimlerini tek başınıza karşılayabileceğinizi sanmayın. “Yüksek bek­lentili” bir bebek annesi olarak kabullenmeniz gereken ikinci kural budur. Siz yorulduğunuzda onu saracak takviyeci kollara lüzumunuz olacak. Bebeğiniz kadar enerjinizi harcayan konut işleri ve di­ğer mesullükleriniz için desteğe lüzumunuz olduğunu unutmayın. Bebeğiniz pek minnettar görünmese de, tüm gayretlerinizi takdir edecek bir takviyeye lüzumunuz olacak. İçinizdeki bebe­ğinizin gereksinimlerini anlama ve karşılamada so­run çıkaran manileri ortaya çıkarmak için de yar­dıma lüzumunuz olabilir.

Sizde var olmayan bir şeyi vermeniz müm­kün değildir. Duygusal ambarınuz boş iken ilerle­yemezsiniz. Şayet tek başınıza çaba ediyor, kendinizi yalnız ve mutsuz seziyorsanız, ba­şınız tasada demektir. Kendinize bakamazsanız, bebeğinize de bakamazsmız. Takviye istemek­deri çekinmeyin. Eşinizle, aile abonelerinizle ve ar­kadaşlarınızla sezdiklerinizi paylaşın. Vazgeçin bebeğinizle başkası ilgilensin. Bu sayede sizi ra­hatlatacak bir banyo yapabilecek ya da dışarı yürüyüşe çıkabilecek fırsatlar yaratmış olursu­nuz. Altıncı kısmı tekerrür okuyun ve takviye is­teme ile kendi bakımınıza özen gösterme husu­sunun üzerinden geçin. “Neden ben?” diye dü­şünmek yerine, “başka kim var?” diye mesele kendinize. İnternette yüksek temennili bebek sahibi başka insanlar, özellikle bebekleri azıcık daha gelişmiş olanlar hakkında azıcık araştırma yapmanızda fayda var. Unutmayın ki birkaç ay sonra bebeğiniz fıziksek olarak azıcık daha ge­liştiğinde, işler daha iyiye gidecektir. Her bebek bağlanmaya lüzum dinler. Ancak kimileri, bunu daha yoğun bir biçimde yaşar. Gerçeğinde bu sizi ve eşinizi, duyarlılığınızı artırarak kısa vakitte uz­man ebeveynler yapacağından, sizin için bir lü­tuf olarak da idrak edilebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.