Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bebeğinizin uzmanı sizsiniz

07.05.2021
48
Bebeğinizin uzmanı sizsiniz

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde isteseniz de istemeseniz de, dostunuz olsun olmasın, her­kesin bebeğinizle alakalı öneri vermeye hazır olduğunu göreceksiniz. Bu önerilerden bir kısmı gerçekten işinize yarayabilir. …

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde isteseniz de istemeseniz de, dostunuz olsun olmasın, her­kesin bebeğinizle alakalı öneri vermeye hazır olduğunu göreceksiniz. Bu önerilerden bir kısmı gerçekten işinize yarayabilir. Tecrübe sahibi anne-babalar nereden ayakkabı alınacağından çamaşırların nasıl yıkanacağına, ya da bebek ağladığında ne yapılacağına kadar pek çok işe fayda bilgi verebilir. Anne-baba olma yo­lunda önerilerine güvenebileceğiniz şahısların değerini öğrenil ve lüzumunuz olduğunda sına­yimlerinden faydalanın.

Diğer taraftan her öneri de size uyacak de­ğildir. Hangi öneriye kulak asmayacağınıza karar vermekte pek güçlük sürüklemezsiniz. Mesela size yanlış gelen; bebeğinize yapamayacağınız ya da aranıza mesafe koyacak önerilere uy­mamak usluca olacaktır.

Çocuk yetiştirme nasihatlerinin kısmetsiz bir yanı da vardır. Bir anne olarak özgüveninizi yerle bir edebilir. Sezgileriniz size bir şey söyler an­cak anneniz, kayınvalideniz, kardeşiniz ve en yakın arkadaşınız buna karşı çıkabilir. Bunca ka­labalık karşısında iç sesinizi dinleyemez olursu­nuz. Sizden tecrübeli biri daha değişik bir yol izlemeniz gerektiğini söylediğinde yaptığınız­dan emin olmak güç olacaktır.

Bu sizin kusurunuz değildir. Bebeğinizi çok beğen­diğinizden onun için en iyisini isteyeceksiniz. Uzun vadede onun mutluluğu için; bir kitabın, bir hekimin ya da caddede karşılaştığınız yaşlı bir kadının söylemesi fark etmez neredeyse her şeyi yapmaya kalkarsınız. Ufak ve desteğe fukara bir insanla ilgilenme mesullüğü bir anneyi yıldırabilir. Ne kadar gayretlerseniz çabala­yın, yaptığınız işin ağırlığını her daim üzeriniz­de sezeceksiniz.

Bebeğinizin verdiği ipuçlarından onun ihti­yaçlarını karşılayabildiğiniz sürece, bu işte yeni olsanız da, bebeğiniz için verdiğiniz kararlara güvenebilirsiniz. Süreç içinde bazı önyargılarınız­dan kurtulacaksınız. Bebeğinizle geçirdiğiniz sü­re, bazen anlama ayrı gelse de, sizi bu eşsiz bi­rey hakkında işin uzman yapacaktır.

Sezgilerine güvenen bir anne olmanız, çev­renizdekiler yanılgı yaptığınızı söylediğinde sar­sılmayacağınız anlamına gelmez. Özellikle analık mecmualarında yazılanları görünce doğru olanı yapıp yapmadığınızı düşüneceksiniz. An­neniz ya da en yakın arkadaşınız gibi değer verdi­ğiniz birinden bir öneri geldiğinde kendi kararlarınızın artta durmak kolay olmaya­caktır. Bir işte toysanız, sevdiğiniz ve say­dığınız birinden onay almak istersiniz. Destek görmeden kendi bildiğiniz yoldan gitmek güç olacaktır.

Yeni anneler için istemedikleri öneri ve eleş­tirilere sabretmek büyük bir problemdir. Bağım­sız bir erişkin olduğunuzu göstermek ya da an­neliğin mesullüklerini kaldırabilme gibi pek çok duygusal konu ortaya çıkacaktır. Münazara isteğiniz ağır basar, ancak böylesi duygusal bir yarıyılda ilişkiniz bozulmasın diye kararsız eder­siniz. Ne diyeceğinizi bilemez olursunuz. Zati duyarlı olan bir vaziyette yüzleşmek, pek iyi so­nuçlar doğurmaz.

Nasihatlerde bulunan insanların samimilikle si­zin için en iyisini istediklerini unutmayın. Sizi ve bebeğinizi çok beğendiklerinden, işleri sizin için kolaylaştırmak isteyeceklerdir. Bunu usunuzdan çıkarmayın ve onlara teşekkür edin. “Öğreniyorum benim zorlandığımı düşünüyorsun. Alakan için çok teşekkür ederim ama bebeğimi ağlarken gör­mek beni devirir.” diyebilirsiniz. “Bu hafta bir ak­şam, yemek getirebilirsin belki.” deyip onlara başka bir takviye yolu önerebilirsiniz.

İyi gayelerle beraber, onların da kendi ebeveynlik deneyimlerini onaylatma gereksinimiyle, tav­siyeleri birbirine karışır. Anneniz emzirmeyi seçim etmediyse sizin bebeğinizi emzirme kararını­zı kaygıyla karşılayabilir. Sanki size yeterince iyi analık yapmadığını ima ediyormuşsunuz gibi algılayabilir. Kendi dargın bebekleri, güya uzmanların nasihatleriyle ağlamaktan bitkin düşerken, sizin kollarınızda sakin sakin duran bebeğinizi çekemeyen bazı çiftler, her ne kadar piş­man olsalar da size nasihatine uydukları kitabı verebilirler. Yeni, gelişmiş ve psikolojik açıdan daha iyi olan bebek yetiştirme yönteminizle iftihar etmek yerine, o insanların da kendi gidişatla­rına uygun olarak ellerindeki bilgilerle, ellerin­den gelenin en iyisini yaptıklarının farkına va­rın. Onların özellikle hoşlandığınız bir usulü varsa onun hakkında konuşmayı seçim edin. Bir müddet sonra kimlerle bilgi paylaşımı yapabilece­ğinizi bileceksiniz.

Bilgi paylaşımı tenkitleri tesirsiz hale getir­mek için iyi bir yoldur. Birkaç, temel hakikat ha­rikalar yaratabilir. Mesela; “en harikulade be­sin olduğundan anne sütü çok tez sindirilir ve bebek kısa vakitte acıkır.” ya da “ilk 6 haf­tada daha çok kucağa alınan bebekler sonraları daha az ağlarlar.” gibi. Hakikatler üzerine tartış­mak güçtür. Ayrıca “her bebek değişiktir.” diye­rek insanları atlatabilirsiniz. Ya Da “biz bebe­ğimizi tanıyoruz, böylesi işimizi görüyor.” de­yip mevzuyu değiştirebilirsiniz.

Bebek ağladığında ne yapılacağı ve nerede yatması gerektiği en dikkat toplayan iki münazara mevzusudur. Genelde insanların istediği bebeğin bağımsız olabilmesidir. Şayet bebeğinizi sakin­leştirmek için aşırıca kucağınıza alırsanız, bazı­ları onu şımarttığınızı ve vazgeçmenize izin ver­meyeceğini söyleyecektir. Unutmayın ki bebek­ler bir mana dizgisi geliştirmezler. Anne-babasıyla yakınlık kurma lüzumunu karşılamak, tüm hayatı süresince annesine yapışıp kalmasına ne­den olmaz, aksine onu bağımsız olmaya hazır­lar. Bebeğinizle beraber yatmak alt yukarıya aynı tenkitleri getirir. İnsanlar erken yaşlardaki bağ­lılığın, ilerleyen senelerde bağımsızlığı destekle­diği fikrini kabullenmekte zorlanırlar. Belki de kendi bağımsızlık anlayışları, güven ve emanet üzerine heyeti olmadığı içindir.

Çiçeği burnunda bir anne olarak tenkitleri olgun bir tutumla karşılamalısınız. Başka bakış açılarına da değer vermeli, her zaman haklı olduğunuzu savunmamalısmız. Kendinizi savunmaşız, kendine güvenemeyen ve de fazla yor­gun sezerken bunu kabullenmek kolay olmayacaktır. Ama unutmayın, bebeğinizin uzmanı sizsiniz. Birkaç gün süresince devamlı onunla bir­likte olmak size bu hakkı verir. Bu surattan sezgilerinizi ve bebeğinizin ipuçlarını izleyin. Birkaç ay içerisinde mutlu ve huzurlu bebeği­niz, sizin alakalı bir anne olduğunuzun başlıca ka­nıtı olacaktır. Tenkit Etenler doğru yaptığınızı kabul etmek zorunda kalacak, siz de bir anne olarak kendinze güven kazanacaksınız.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.