Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bebeğinizle konutta kalmak, hemen işe dönmekten daha bereketli olabilir

07.07.2021
12
Bebeğinizle konutta kalmak, hemen işe dönmekten daha bereketli olabilir

Bugünlerde anneler ve bebekler hakkında konuşmak, mayın tarlasında yürümeye benzi­yor. Her yer tuzak dolu. Büyük patlamaları yasaklamak için nerelere basmanız gerektiğini çok iyi öğrenmelisiniz. Aileler …

Bugünlerde anneler ve bebekler hakkında konuşmak, mayın tarlasında yürümeye benzi­yor. Her yer tuzak dolu. Büyük patlamaları yasaklamak için nerelere basmanız gerektiğini çok iyi öğrenmelisiniz. Aileler geçinmek için kazanca ih­tiyaç dinler; bayanlar çalışmazlarsa özgüvenle­rini yitirirler; çalışan anne babanın çocukları kendi ayaklan üzerinde durabilir. Annelerin, do­ğumdan birkaç ay sonra işe dönmelerini teşvik eden bu ve eşi bir hayli neden sunulur. Bu bö­lümden bunları duymayacak olacağınızı şimdi­den belirtmemde fayda var.

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren, birbirinize çok şey öğrettiniz. O güvenme­yi, gereksinimlerini dile getirmeyi, bu dünyanın yaşanılası bir yer olduğunu bilirken; siz de onun hiç öğrenmediğiniz dilini bilip özverinin uçsuz bucaksız sevincini yaşadınız. Her gün yeni bir şey­ler çıktı bilmeniz ve hocayız gereken. Bu eğitim öğretim zamanını ne kadar uzun meblağsa­nız, ilerleyen senelerde çocuğunuza analık yap­mak o kadar kolay olacaktır.

Bebeğinizle olan diyalogunuzun, muhakkak bir sa­ati yoktur. Antenleriniz sadece geceleri ya da gündüzleri değil, günün her saatinde bilmeye ve öğretmeye sarih olmalı. Bebeğinizin siz­den bileceği çok şey var ancak onunla yetiş­kinler gibi buluşma ayarlayamadığınızdan işe dönme kararınızı bir kere daha gözden geçirme­nizi öneri ederim.

İşe dönecek olmanın en güç yanı iyi bir ba­kıcı bulamamaktan ziyade, bebeğinizle olan ile­tişiminizi sekteye uğratmak olacaktır. Onda keşfedeceğiniz pek çok şeyi kaçırmış olup, olan bi­deriyi bakıcınızdan dinlemek canınızı sıkar. Ça­lışma hayatına dönmeniz bebeğinizi artık daha az hoşlanacağınız anlamına gelmez elbet, ancak bebeğinizin yanında olduğunuz zamanlardaki kadar yakın sezemezsiniz.

İşsiz bir anne olmak, her şeyin üstesinden gelebilmeyi sağlamaz. Bebeğinin gereksinimi olduğunda desteğine koşmayan, onunla oyunlar oynamayan işsiz bir anne olmaktansa; çalışan, an­cak geri kalan tüm zamanını bebeğiyle beraber geçiren bir anne olmak, hem siz hem de bebe­ğiniz için daha bereketli olacaktır. Çalışırken bebeğinizi emzirmeye devam edebilir, her fırsatta onunla oyunlar oynayıp gelişimini yakından takip edebilirsiniz.

Şayet eşinizle beraber çalışmanızın aile yankı­nomisi açısından lüzumlu olduğuna karar ver­diyseniz, size bir kere daha düşünmenizi öneri ederim. Çalışmaya başladığınızda kazanacağı­nız paranın ne kadarının bebek bakıcısına, ne kadarının yol giderine ve yeni elbiselere gidecek olduğunu iyi hesap edip, size kalan para­nın bebeğinizden ayrı kalmanıza dokunacak kadar büyük bir ölçü olup olmadığına bir bakın. Bu­nun yanı gizeme, öbür bir hayli anne gibi konuttan yü­rütebileceğiniz işler bulabilir ve bir yandan para kazanırken, bir yandan da bebeğinizle ilgilene­öğrenirsiniz.

Konutta çıldırmak üzere olduğunuzu mu pay­diyorsunuz? Çalışma isteğinizin artta ya­tan tek neden para değil mı? İşyerinizde dostlarınızla beraber vakit geçirip dünyada neler olup bittiğine dair sohbetlere mi dâhil olmak is­tiyorsunuz? Konut analığının size göre olmadığını mı düşünüyorsunuz? Şayet bebeğinize yeterince iyi analık yapamadığınızı düşünüp, onun tec­rübeyi bakıcılar tarafından daha iyi yetiştirile­ceğini düşünüyorsanız, netlikle bebeğinizle daha fazla vakit geçirmeye gereksiniminiz var demek­tir. En azından bir müddet konutta bütün zamanlı anne olarak çalışıp, bebeğinizi tanımaya çalışın.

Şayet işe dönmek zorundaysanız, alabilece­ğiniz en uzun doğum iznini alın. Bulduğunuz bakıcı bebeğinizi gönül rahatlığı ile emanet edebileceğiniz en iyi bakıcılardan biri olsa da, be­beğinizin sizinle vakit geçirmeye gereksinim duy­duğunu sakın unutmayın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.