Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bozulmuş hamilelik

30.03.2021
65

Anembriyonik hamilelikle eş bir gidişattır. Sıklıkla hamilelik kesesinin kumpassız olarak izlendiği vaziyetlerde bu tanı konur. Klasikte yusyuvarlak olması gereken hamilelik kesesi düşükten hemen evvelki yarıyılda …

Anembriyonik hamilelikle eş bir gidişattır. Sıklıkla hamilelik kesesinin kumpassız olarak izlendiği vaziyetlerde bu tanı konur. Klasikte yusyuvarlak olması gereken hamilelik kesesi düşükten hemen evvelki yarıyılda kumpassız hale gelebilir ve yeniden sıklıkla kesenin çevresinde az ölçüde kan birikimi olur. Bozulmuş hamilelik ifadesi genellikle bu gidişatı tarif etmek için kullanılır. Tanı konduktan sonra tıbbi tahliye ile hamileliğe son verilir.

Missed abortion missed abortus da denir
Cenin can verdikten emin bir vakit sonra anne adayının kanına bazı maddeler geçmeye başlar ve kısa vakit içinde hamilelik hormonları da eksilmeye başlar. Takiben hamilelik bulguları giderek eksilir. Döllenen yumurta hücresinin üretilmiş olduğu yumurtalıkta, ovulasyondan hemen sonra çatlamanın oluştuğu bölgede ortaya çıkan ve hamileliğe erken yarıyılda progesteron yardımı veren corpus luteum korpus luteum okunur yapısı da çöker. Buna bağlı olarak hormon dayanağını yitiren hamilelik, uterus kasılmalarıyla kendini dışarıya atma harekâtlarına başlar. Bu harekâtlar genellikle cenin can verdikten sonraki birkaç gün içinde başlar ve bir haftanın sonunda sızı ve kanamayla hamilelik mahsulleri dışarı atılır. Ceninin can vermesinin üzerinden 2 hafta geçmiş olmasına karşın düşük eyleminin başlamamasına missed abortus “beklenen ama reelleşmeyen” düşük ismi verilir. Bu tanı giderek eksilmektedir, çünkü günümüzde ceninin ölü olduğu farkedildiğinde kısa zamanda tıbbi tahliye önerilir. Bu tanı en sık ultrasonda son adet tarihine göre olması gereken cenin gelişiminin en az iki hafta geri kaldığı can vermiş cenin 12. haftadan sonra fetus denmelidir görüldüğünde konur. Rehabilitasyon yeniden zorunlu ön muayeneler sonrası tıbbi tahliyedir.

IUMF: Inutero mort fetalis =fetusun can vermesi
Fetusun rastgele bir sebebe bağlı olarak can verdiğinin kollanması gidişatında bu tanı konur. Vefat reelleştikten sonra anne adayının kanına geçen bazı maddelerin tesiriyle ve hormonların eksilmesiyle sıklıkla en geç iki hafta içinde düşük eylemi kendiliğindene başlar. Ancak günümüzde bu tanı konduğunda beklemek yerine zorunlu ön muayeneleri takiben tıbbi tahliye önerilir.

Bu safhada bir mevzudan daha bahsetmekte fayda vardır: Rastgele bir sebeple cenin ya da fetus can verdiğinde anne adayının kanına geçen maddeler kan pıhtılaşma mekanizmasını negatif istikamette etkileyen maddelerdir. Bebek can verdiğinde hamilelik haftası ne kadar ileriyse ve vefatın üzerinden geçen gün rakamı ne kadar fazlaysa kan pıhtılaşmasının negatif istikamette etkilenme tehlikeyi o kadar fazladır. Bu pıhtılaşma bozukluğu kolay bir biçimde yanlızca pıhtılaşma zamanını hafifçe etkileyen ve uzatan bir bozukluk olabileceği gibi, tüm pıhtılaşma etkenlerinin kısa zamanda tükenmesiyle sonuçlanan ciddi bir vaziyet olabilir. DIC Disseminated intravascular coagulopathy, yaygın damariçi pıhtılaşması ismi verilen bu vaziyet kanamaya bağlı vefata dahi neden olabileceğinden, bebeğin ölü olduğu tespit etildiğinde zorunlu ön muayeneler yapıldıktan sonra fazla beklenmeden hamileliğin tahliye edilmesi seçim edilir. Ulus arasında bu vaziyet “ölü bebeğin anneyi zehirlemesi” olarak öğrenilir.

DIC olasılığını incelemek için kan pıhtılaşmasını değerlendiren testlerin fetusun ölü olduğu tüm vaziyetlerde yapılması gerekir. Özellikle yüksek tehlikeli vaziyetlerde büyük hamilelik, fetusun uzun zamandan beri ölü olduğundan şüphelenilmesi tahliye evveli hastanın kan grubuna uygun olarak taze kan hazır bulundurulması da ehemmiyetlidir.

Spontan kendiliğinden abortus
Bozulmuş hamilelik veya anembriyonik hamilelik oluştuğunda, bebek can verdiğinde yukarıyada anlatıldığı gibi fizyolojik mekanizmalar devreye girer ve uterusun içini boşaltarak hamilelik evveli vaziyete getirmeyi emeller. Bu da kendini hamileliğin ilk 20 haftasında kanama, sızı ve birliktesi “parçalar” düşürme biçiminde gösterir. Hamilelik haftası ilerledikçe kaybedilen kan ölçüyü çoğalır ve düşen “parçaların” hacmi de daha fazla olur. Tetkikte serviks rahimağzı sarihtir ve dışarıya kan ve hamilelik mahsullerinin çıktığı kollanır. Düşük eylemi bedenin kendisi tarafından başlatılmıştır.

Düşük eyleminin kendiliğindene başlayıp bitmesi gidişatında komplet abortus bitirilmiş düşük tabiri kullanılır. Özellikle ilk 6 haftasında veya 14 haftalıktan büyük olan hamileliklerde oluşan düşüklerde sıklıkla komplet abortus oluşur. Tetkikte kanamanın az olduğu kollanırsa ve tercihan vajinal ultrasonografide uterusun içinin tamamen boşaldığı kollanırsa ek müdahale gerekmez.

Bazı vaziyetlerde ise düşük eylemi başlar ancak uterusun içinin kendiliğindene boşalması uzun sürer ve bazen de bütün boşalma hiç reelleşmez. Bu vaziyete de inkomplet abortus bitirilmemiş düşük ismi verilir. Özellikle 6 hafta ile 14 haftalık hamileliklerin düşükle sonuçlandığı vaziyetlerde çeperler ve yeni büyümekte olan plasenta uterusa sıkıca tutunmuş olduklarından uterus kasılmaları bu yapıları yerinden söküp dışarı atmakta zorlanır. Düşük eylemi sürdükçe uterus bütün boşalamamış olduğundan kanama devam eder. Bu vaziyetlerde hem kanamayı durdurmak, hem de içeride kalan parçaların enfeksiyona yolaçmasını önlemek için kürtaj yapılması gerekir. Kürtaj, hamilelik haftasına göre değişmek üzere, 10. haftaya kadar genellikle plastik boru biçiminde aletlerle uterus içinde kalan parçaların arınılması harekâtına verilen addır. Plastik borular, arka kısımlarına takılan vakumun emici tesiriyle ve yeniden uçlarının oranla apaçık olması sebebiyle uterus duvarına yapışkan halde bulunan “parçaları” uterus dışına sürüklerler. Bazı vaziyetlerde aynı harekât küret ismi verilen metal aletler dayanağıyla hafifçe kazınarak yapılması gerekebilir.

Rest plasenta “parça kalması”

Düşük sonrası veya legal tahliye sonrası uterus içinde plasenta ve hamileliğe ait öteki bazı parçaların kalmasına verilen addır. Kanamayı durdurmak ve enfeksiyonu önlemek için genellikle kürtaj uygulanması seçim edilir.

Habituel abortus yineleyen düşükler
Bir kadının en az iki kere bazı ekollerde üç kere düşük yapmasına verilen addır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.