Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Cinsel İlişki Ve Hamilelik

30.03.2021
80

Hamilelik bayan yaşamını radikal etkileyen son derece farklı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde fiziksel farklılıkların yanısıra pekçok psikolojik farklılık da ortaya çıkar. Yaşamın her aşamasında …

Hamilelik bayan yaşamını radikal etkileyen son derece farklı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde fiziksel farklılıkların yanısıra pekçok psikolojik farklılık da ortaya çıkar. Yaşamın her aşamasında büyük ehemmiyet taşıyan cinsellik ve cinsel hayat çoğu zaman hamilelikten negatif etkilenir. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan anne adaylarında bu sürece geçim sağlama safhalarında cinselliğe karşı soğukluk olabilir. Reelinde cinsellik ve cinsel istek insanın içinde doğuştan var olan 5 içgüdüden biridir. Bu dürtünün emeli varlıkların kendi soyunu devam ettirme isteğidir. Hamileliğin fark edilmesi ile beraber analık içgüdüsü azıcık daha baskın hale kazanç. İlk hamileliğini yaşayanlar da dışarıdan gelecek her türlü müdahalenin bebeğe hasar vereceği fikri anne addayının cinsel isteklerini köreltebilir. Oysa ki banal izleyen bir hamilelikte cinsel ilişkinin pozitif yada negatif hiçbir tesiri yoktur. Ulus arasında erken yarıyılda yaşanacak cinsel ilişkinin bebekte sakatlık ya da vefata neden olacağı veya bir düşük ile sonuçlanacağı görüşü egemen olmasına karşın bunun hiçbir bilimsel takviyeyi yoktur. Hamilelik ilerledikçe ve anne adayı kendisinde reelleşen bu başkalaşıma geçim sağladıkça cinsel istekde de bir çoğalış görülebilir.Rahimin iyice gelişmesi ile beraber cinsel ilişki teknik olarak güç bir hal alır. Bu vaziyet zaman zaman anne adayında sızı ve acıya neden olabilir. Hamileliğin son yarıyıllarında bu sebeple cinsel istekte yine eksilme görülebilir.

Herşeyin banal olarak gittiği vaziyetlerde son 4 haftaya kadar cinsel hayatta hiçbir kısıtlama yoktur. Son 4 haftada ise erkeğin ejekulasyon akışkanı içinde bulunan bazı maddelerin rahim kasılmalarını başlatabileceği fikri ile ilişki önerilmez.

Daha evvelden yineleyen düşük hikayesi olan veya erken doğum yapan bayanlarda ilk 2 ayda ilişki kısıtlanabilir. Hayatakta olduğu hamileliğinde rastgele bir yarıyılda vajinal kanama olması gidişatında ve düşük tehdidi, erken doğum tehtidi olan bayanlarda ilişki netlikle menedilir. Bu yasak riskin ortadan kalktığı kesin olarak tespit etilene kadar devam eder.Erkekde veya bayanda teşhis edilmiş genital enfeksiyon varlığında da enfeksiyon rehabilitasyonu bitirilinceye kadar yasak konmalıdır. Tehlikeli hamilelikler sınıfına giren plasenta previa vaziyetinde de kanamayı başlatma tehlikeyi sebebi ile ilişkiden sakınmak gerekir.

Hamile bayan psikolojik fobiler sebebi ile ilişkiden sakınıyorsa bu vaziyeti kavrayışla karşılamak ve zorlamamak gerekir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.