Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğum sonrası perine bakımı

30.03.2021
59

Perine bölgesi denildiğinde vajina girişi ile makat arasında kalan bölge anlaşılır. Doğum esnasında ve doğumdan sonra büyük ehemmiyete sahiptir. Banal doğum esnasında bölgede hakimiyetsiz yırtıkların …

Perine bölgesi denildiğinde vajina girişi ile makat arasında kalan bölge anlaşılır. Doğum esnasında ve doğumdan sonra büyük ehemmiyete sahiptir. Banal doğum esnasında bölgede hakimiyetsiz yırtıkların olmaması için hekim tarafından bir kesi yapılır. Bu kesiye epizyotomi ismi verilir. Doğum sonrası perine bakımı bu bölgenin daha basit iyileşmesi ve enfeksiyon kapmaması için yapılması gerekenlerin tümüne içerir. Bakım takribî 1-3 hafta sürer.

Perinede problem bulguları

Perinede en sık karşılaşılan problem sızı ve şişliktir. Doğum sırasında bebeğin başının sıkıştırması sebebi ile perine ve veajen çevresinde ödem olur. ?işliğin sebebi bu ödem olabilir. Yeniden doğum esnasında epizyotomi açılmış olsa dahi vajinada fark edilmeyen yırtıklar veya sıyrıklar oluşmuş olabilir. Bu lezyonlar dikilmediği taktirde kanayabilir. Doğum sonrası bayağıdan fazla ölçüde taze kanama olur ise kesinlikle hekime haber vermek gerekir.Şayet kanamalar dışarıya olmaz ve doku aralığında birikirse vajinada dolgunluk hissi ile birlikte şiddetli bir sızı olabilir. Bu gidişatta bir hematomdan şüphelenilmelidir. Yeniden doğum sırasında ıkınmalara bağlı olarak makat çevresinde basurlar oluşabilir. Bu hemoroitiler otururken sızıya neden olabilir hatta bazen kanayabilir.

Bakım
Doğumdan sonra sızı ve kanamayı eksiltmek için perine bölgesine buz tatbiki veya oturma banyoları zaman zaman önerilmektedir. Sızı için sızı kesici haplar veya sprey cinsi ilaçlar kullanılabilir. Kabızlığı ve dolayısı ile basurlarda zorlanmayı önlemek için çok güçlü olmayan gayta yumuşatıcı müshil ilaçları yararlı olur.

Bölgeyi arınmak için yalnızca pak su yeterli olmakla beraber çoğu zaman antiseptik maddeler kapsayan solüsyonlar önerilir. Ayrıca akıntı ve kanamalar için günlük ped kullanılması hijyen açısından zorunludur.

Bunlara dikkat edin
Konutta yeterli ölçüde hijyenik ped, paklik malzemesi ve sızı kesici bulundurun

Vajinal akıntı ve kanamanızın ölçüsünü ve yapısını hakimiyet edin.

Tuvalet sonrası en az 2 dakika pak su veya tercihen antiseptikli solüsyon ile paklik yapın. Bu esnada pakliği arkadan öne doğru değil önden arkaya doğru yapmaya dikkat edin

Bölgeyi kuru yakalamaya itina gösterin
Tuvaletten kalkmadan evvel sifonu asla sürüklemeyin. Bu biçimde sifondan tuvalete akan suyun perine bölgesine atlamasına mani olursunuz.

Ilık su ile günde 2 sefer 10 dakikalık oturma banyosu yapmak sızı hissini eksiltir.

Acil vaziyetler
Şayet kanamanızın ölçüyü aşırılaşıyorsa 2 saatte 1 pedden fazla lekeliyorsanız
Kanamanız kırmızı renk alıyor ise
Makûs bir koku belirir ise
Ateşiniz yükselir ise
Karında sızı ortaya çıkar ise hemen hekiminizi arayın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.