Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Eşler arasında “Kan anlaşmazlığı” han­gi vaziyetlerde ortaya çıkar ?

30.03.2021
69

Eşler arasında kan anlaşmazlığı, anne RH olumsuz -, ba­ba RH pozitif + kan grubu taşıyorsa ortaya çıkabilir. Bebe­ğin risk altında olması için bebeğin de babası …

Eşler arasında kan anlaşmazlığı, anne RH olumsuz -, ba­ba RH pozitif + kan grubu taşıyorsa ortaya çıkabilir. Bebe­ğin risk altında olması için bebeğin de babası gibi RH pozitif olması gerekir. Bu cins eşlerin genelde ilk bebeklerinde mesele oluşmaz. Şayet ilk doğumdan sonra anneye gözetici aşı yapılmazsa ikinci ge­beliklerinde, bebeklerinde mesele oluşabi­lir. Bunu yasaklamak için kan anlaşmaz­lığı olan çiftlerin her doğumdan sonra be­bek kan grubuna bakılır, bebek kan grubu RH pozitif ise anneye gözetici aşı uy­gulanmalıdır.
Ayrıca bu gözetici aşı, düşüklerden sonra da ya­pılmalıdır. Bazı ekoller do­ğumdan evvel, hamileliğin 28. haftasında RH uygun­suzluğu olan her hamileye aşı uygulanmasını nasihat etmektedir.

Hamilelik takibi sırasında RH uygunsuzlu­ğu olan hamileler, indirekt Coombs test ile takip edilir. Bu test olumsuz çıktığı sürece mesele yoktur. RH uygunsuzluğu çocukta bir meseleye yol açmaya başlamışsa bu test + çıkar. O zaman bu hamileler özel mer­defalara sevk edilir. Burada ileri muayeneler uygulanır. Gerekirse bebeğe anne karnın­da rehabilitasyon uygulanır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.