Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gerçekten güçlü sezgileriniz var

10.06.2021
34
Gerçekten güçlü sezgileriniz var

Önsezilere sahip olmak için sekiz çocuk an­nesi olmanıza gerek yok. Tek yapmanız gere­ken, bebeğinizle muhtemel olduğunca çok süre geçirmek. Önsezileriniz parapsikolojide yer alan “duyular dışı …

Önsezilere sahip olmak için sekiz çocuk an­nesi olmanıza gerek yok. Tek yapmanız gere­ken, bebeğinizle muhtemel olduğunca çok süre geçirmek. Önsezileriniz parapsikolojide yer alan “duyular dışı idrak etme” ile ya da anne çocuk arasında var olan fiziksel titreşimlerle ilgili değildir. Önsezileriniz doğumdan evvel ve sonra yaptığınız yakın gözlemlerle beslenir. Ona olan yakınlığınız sayesinde ne zaman, nasıl tepkiler vereceğini kestirebiliyor hale kazançsınız.

Bebeğinizle alakalı olarak sahip olduğunuz sezgisel bilgiler, verdiği ipuçlarını okumanızı basitleştirdiğinden, sizin ve onun için çok ehemmiyet­lidir. Mesela ateşi olduğunu daha derece kullan­madan kavrayabilirsiniz. Tedirginliğinin altını nemlendirmiş olmasından mı ya da diş çıkarıyor olduğundan mı kaynaklandığını hemen anlarsınız. Önsezileriniz sayesinde ne zaman acıktığını, ne zaman uykusu geldiğini evvelden kestirebilirsi­niz.

Bebeğinizle ne kadar çok süre geçirirseniz, önsezileriniz o kadar büyür. Bebeğinizle birlik­te deneyim ettiğiniz onca tecrübe, uzmanlar tarafından değişik bebeklerle yapılan araştırma­lardan daha güvenilirdir. Bebeğinizle beraber elde ettiğiniz her yeni deneyim, önsezi duvarını­zın bir taşı gibidir.

Kısacası “analık önsezilerim büyüdü” der­ken gerçek söylediğiniz şey şudur: “Bebeğim hak­kında çok şey bildim”. Bebeğiniz ağlayarak uyandığında ilk evvel karnının acıkmış olduğu­nu düşünüp, emzirmek istersiniz. Ancak bebe­ğiniz göğsünüzü iter ve ağlamaya devam ederse, ağlama nedeninin açlık olmadığını düşünüp, mümkün başka meseleleri gözden geçirir, devalar bul­maya çalışırsınız. Nihayetinde sualin ne oldu­ğunu bulduğunuzda bebeğinizin o anki ağlama sesini beyninize kaydolur ve bir dahaki sefere aynı tonla ağladığında, direk çözüm yoluna gi­dersiniz.

Analık önsezileriniz yokmuş gibi mi pay­diyorsunuz? Panik yapmayın. Az evvel de bah­settiğim gibi, bu zati deneyimlerle zenginleşen bir şeydir. Yapmanız gereken azıcık hafifleyip,

bebeğinize odaklanmak ve her hareketini göz­lemlemek. Analıkla alakalı edindiğiniz tüm ku­laktan dolma bilgileri bir kenara vazgeçip, sizin ve bebeğinizin beraber oluşturacağı listeye kon­santre olun. Kim öğrenir belki de ezberlemiş oldu­ğunuz tüm o bilgilerden daha değerli ve bereketlidir, küçük bebeğinizin size öğretecekleri. Bu sayede karşılıklı kavrayış ve güven üzerine kuru­lu harika bir bağınız da oluşur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.