Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamile bir bayanına ailesi ve etrafı nasıl davranmalıdır ?

30.03.2021
61

Hamilelik yarıyılındaki bayan, netlikle ai­le ve etraf tarafından desteklenmelidir. Hamile kadının hem taşıdığı çocuk sebebi ile bedeninin yükü çoğalır, hem de hamilelik hormonları sebebi ile …

Hamilelik yarıyılındaki bayan, netlikle ai­le ve etraf tarafından desteklenmelidir. Hamile kadının hem taşıdığı çocuk sebebi ile bedeninin yükü çoğalır, hem de hamilelik hormonları sebebi ile ruhsal istikametten duyarlılaşır.

Ayrıca bedeninde ortaya çıkan farklılık­lerle alakalı, doğum zamanına, özellikle er­ken doğuma ait endişeleri ve fobileri olu­şur. Karnının gelişmesi ve elinde suratında şişmelerin olması sebebi ile eşine ve etra­fına çirkin görüneceği evhamı bile onu rahatsız etmeye yeter.
Bu surattan bu yarıyılda hamileye kavrayışla yanaşılmalı, hamilelere günlük konut işlerinde dayanak edilmeli ve evhamlarına karşı dok­torları ile beraber hamile desteklenmelidir. Özellikle daha evvel doğum yapmış ka­dınlar, doğumla alakalı bazı anılarını mübalağa eterek ve hamileyi korkutacak biçimde anlatabilirler. Geçmiş doğum anıları anlatılacaksa olabildiğince hamilelerin doğuma ait fobilerini eksiltecek şekil­de anlatılmalıdır. Zati korkan hamilenin, fobi ve endişeleri daha da çoğaldırılmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.