Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamilelik bulantı ve kusmalarında teda­vi nasıl uygulanır, hamilenin ve ailesinin nasıl davranması gerekir ?

30.03.2021
68

Hamilelik bulantıları hafif ve orta şiddetli ise, hamile günde bir-iki defa kusma gereksinimi dinliyor ise, rastgele bir ilaç rehabilitasyonuna gerek yoktur. Sık sık ve kuru besinlerle …

Hamilelik bulantıları hafif ve orta şiddetli ise, hamile günde bir-iki defa kusma gereksinimi dinliyor ise, rastgele bir ilaç rehabilitasyonuna gerek yoktur.

Sık sık ve kuru besinlerle beslenme bu­lantıları rahatlatır.
Sabah yataktan kalkarken usulca kalk­mak, henüz yatakta otururken kraker veya leblebi gibi kuru bir besin yedikten sonra ayağa kalkmak, sabah bulantılarını eksiltir.

Bulantılar çok şiddetli ve kusmalar günde 3 kezden fazla ise, evvel hamilenin genel olarak beden tetkiki ile su kaybından dolayı kuruluk bulguları ve idrar analize de bedenin ne kadar şeker kaybettiğine bakılır. Bu biçimde vaziyetin ne kadar cid­di olduğu anlaşılmaya çalışılır.

Vaziyetin ciddiyetine göre ya ayakta bazı bulantı ve kusmayı önleyen ilaç rehabilitasyonları veya daha ileri vaziyetlerde sağlık kurumunda ya­tırarak serumla rehabilitasyon uygulanır.

Bu yarıyılda hamilelerin muhtelif kokulara karşı hassasiyetleri çoğalır ve bu kokular bulantıları­nı çoğaldırır. Hamilelerin bulantılarını çoğaldıracak civarlardan uzak durmaları sağlanmalı­dır. Özellikle mutfaktaki kokulardan bir çok hamilenin çok rahatsız olduğu görül­mektedir. Bu surattan ilk üç ay geçene ka­dar, yemek pişirme işini, ya başka biri üst­lenmeli ya da muhtemelse hamileler olabildi­ğince bu yarıyılı annelerinin evinde, an­nelerinin yardımı ile geçirirlerse, bu rahat­sızlıkları çok hafifler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.