Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamilelik nerede ve nasıl başlar ?

30.03.2021
74

Hamilelik ilk olarak rahimle yumurtalıklar arasında bir mesajım kanalı olan tüplerde başlar. Hamileliğin ilk başlangıç safhası döllenme vakayıdır. Erkeğin eşey hücresi olan sperm ile kadının …

Hamilelik ilk olarak rahimle yumurtalıklar arasında bir mesajım kanalı olan tüplerde başlar. Hamileliğin ilk başlangıç safhası döllenme vakayıdır. Erkeğin eşey hücresi olan sperm ile kadının eşey hücresi olan yumurtanın birleşmesine döllenme denir ve bu vaka tüplerde asıllaşır.
Öncelikle döllenmenin hakikatleşmesi için sperm ile yumurtanın tüplerde buluşması gerekir. Bu buluşmaların sağlanabilmesi için kadının yumurtasının yumurtalıktan atıldığı güne rast gelen veya yakın günler­de bir cinsel ilişki olmalıdır.

Banalde bayan bedeni, adet döngüsü sayesinde her ay hamileliğe hazırlanır. Be­yinden salgılanan özel hormonların istikamete­timi altında adetin 1. gününden itibaren her ay bir yumurtalıktan genç bir yumur­ta seçilip büyümeye başlar. Bu genç yu­murta vasati 14 gün süren bir büyü­meyle olgun bir yumurta haline kazanç. Adetin ilk gününden vasati 14 gün sonra olgunlaşmış olan bu yumurta, yu­murtalıktan atılır. Tüpler tarafından emi­lerek tüp boşluğuna alınır. İşte bu günle­re yakın günlerde cinsel ilişki olmuşsa sperm hazneden rahme, oradan da tüple­re geçerek tüpte bekleyen yumurtayı bu­lur ve birleşirler. Böylece döllenme ger­çekleşmiş olur ve yeni bir insan yavrusu­nun ilk çekirdeği olan zigot alana ge­lir..

Sperm babaya ait, yumurta ise anneye ait genetik özellikleri taşır. Bu iki hücre bir­leştiğinde oluşan zigotun, anne babaya eş, fakat onlardan değişik yeni genetik özellikleri oluşur. Zigot oluştuğu anda saçının rengi ve saç teli özelliğinden, göz rengi, kaş biçimi, pabuç numarasına kadar baştan ayağa tüm beden özellikleri de o anda tanımlanır. Bu tanımlanma, döl­lenmiş yumurta olan zigotun yeni oluşan genetik parolasının tesiriyle ortaya çıkar.

Daha sonra zigot, genetik parolasına uygun olarak büyüyüp ve gelişerek, tüplerde iler­lemeye başlar. 4-5 gün süren bir yolculuk­la rahme erişir. Rahme düştüğünde, 1 gün rahimde bekler ve daha sonra rahme tutunma ve yuvalanma harekâtı başlar. Bu operasyon 1 hafta sürer. Döllenmeden 2 hafta sonra, döllenmiş yumurta, rahme yuva­lanmasını bitirmiş olur.

Tüm bu hadiseler devam ederken bir yan­dan da yumurtalıklardan salgılanan bayan­lık hormonları, hamileliğin devam edebil­mesi için rahimin hamileliğe ergonomik hale gelmesine dayanak eder.. Rahimde yuvala­nan bir hamilelik bulunduğunda, o ay bek­lenen adet kanaması hakikatleşmez.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.