Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamilelik süresince ağırlık çoğalışı nasıl ol­mülküdür ?

30.03.2021
77

Tüm hamilelik süresince hamilelerin vasati 10-15 kilogram alması bayağıdır. Bunun alt hududu 8 kilogram.a kadar; üst hududu da 16 kilogram.a kadar basmakalıp kabul edilebilir. 8 …

Tüm hamilelik süresince hamilelerin vasati 10-15 kilogram alması bayağıdır. Bunun alt hududu 8 kilogram.a kadar; üst hududu da 16 kilogram.a kadar basmakalıp kabul edilebilir. 8 kilogram.dan daha az veya 16 kilogram.dan daha fazla alınma­sı, bazı mahzurlara yol açabilir veya bir so­run bulgusu olabilir.

Hamileliğin ilk üç ayın­da hamileler 1-3 kilo almalıdır. Ancak ağır­lık çoğalışı yerine ilk ay­larda 4 kilogram.a kadar kilo kaybedebilir. Üçüncü aydan itibaren her ay vasati 1-1.5 kilogram al­maları gerekir.

Fazla kilo alınması fazla kalori alındığını veya bedende tuz ve su yakalandığını gös­terir. Fazla kilo alan bayanlarda doğum eforluklarına daha sık tesadüfülür. Özellikle hamileliğin ikinci yarısından sonra bir hafta­da 1 kilogram.dan fazla alınması, tansiyon yük­selmesi açısından tehlike altında olduğunu işaret edebilir.

Az kilo alınması ise beslenme beceriksizli­ğini gösterir. Annede beslenme beceriksizli­ği mevcut ise bebekte büyüme geriliği oluşur.
Tüm bunlarla beraber annenin hamilelik evveli kilosu da hamilelikte alınan kilo ile ilişkilidir. Cılız bir anne 17-18 kilo alması, mesele oluşturmayacağı gibi; şiş­man bir anne de 5-6 kilo almasına rağ­men sıhhatli bir bebek doğurabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.