Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamilelik takiplerinde ultrason bebeğe hasar verir mi ?

30.03.2021
57

Ultrason USG ile anne karnındaki be­beğin görüntülenmesi, takribî 30 seneden daha fazla doğum doktorluğunda kullanıl­maktadır. Bu emelle kullanılmaya başlan­dığından itibaren de bebeğe rastgele bir hasarı …

Ultrason USG ile anne karnındaki be­beğin görüntülenmesi, takribî 30 seneden daha fazla doğum doktorluğunda kullanıl­maktadır. Bu emelle kullanılmaya başlan­dığından itibaren de bebeğe rastgele bir hasarı olup olmadığı mevzusu aralıksız araş­tırılmaktadır.

Ultrasonda röntgendeki gibi bebeğe hasarlı X-ışınları kullanılmamaktadır, süratli ses dalgalan kullanılmaktadır.
Bu ses dalgalarının, bu güne kadar bebe­ğe bir hasarı tespit etilememişse de yeniden de ultrason kullanırken bazı kaidelere uyul­maya dikkat edilmektedir. Günümüzde bir çok ultrason çeşidi mevcuttur.

Yaygın olarak Kadın-Doğum mu­ayenelerinde kullanı­lan siyah-beyaz ultrasonla görüntülenme, bir aydan daha kısa aralıklarla olma­mak üzere ve uygulama süresi 5-10 daki­kayı geçmeyecek biçimde uygulanır.

Bu cins ultrasonlarda oranla düşük kuvvetii ses kullanılmaktadır. Bu ultrasonlarla yapılan anomali araştırmasına 1. seviye araştırma denmektedir ve anomalileri tespit etmede tanı kıymeti %40-50 ortamın­dadır. Daha ileri teknolojisi olan renkli, 3-4 ebadı ve doppler ultrasonografilerde ise daha kuvvedi ses dalgaları sevk edilir ve ancak siyah-beyaz ultrasonlarda şüphelenilen gidişatlarda veya detaylı ano­mali araştırması açısından, bir hamilelikte yalnızca 1-2 kere önerilmektedir.. Bu cins ultrasonlarla yapılan anomali araştırması­na ise 2. seviye araştırma denir ve bazı özel merkezlerde uygulanır. Bu cins ultrasonların da anomalileri tespit etmede tanı kıymeti, yeniden %100 olmayıp %60-70 civa­rındadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.