Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamilelikte vitamin ve mineral desteği nasıl olmalıdır ?

30.03.2021
69

Hamilelikte olabildiğince muhtelif yiyecek grup­larından oluşan balanslı beslenmeye dik­kat edilirse, çoğu vitamin ve mineral ihti­yacı karşılanmış olur. Bu surattan ek olarak çok muhtelif vitamin kapsayan …

Hamilelikte olabildiğince muhtelif yiyecek grup­larından oluşan balanslı beslenmeye dik­kat edilirse, çoğu vitamin ve mineral ihti­yacı karşılanmış olur. Bu surattan ek olarak çok muhtelif vitamin kapsayan ilaçlara gerek yoktur. Bu cins ilaçlar, yeterli ve denge­li beslenemeyen hamilelerde kullanılır.

Fakat anne karnında büyüyen bebeğin sihir­mesi ile hamilenin çoğalan kan imali ölçüsüne bağlı olarak günlük de­mir lüzumu 6-7 kat ar­tar. Bu surattan bir yandan hamilenin bes­lenmesinde demirden zengin besinlerden beslenmesi nasihat edilirken, bir yanda da demir ilaçları ile yardım önerilmektedir

Bu sırada da demirin bedenden atılması­nı çoğaldıran çay, kola gibi meşrubatlar kısıt­lanır.
Ayrıca hamileliğin ilk üç ayında ise folik asit ismindeki vitamin yardımı da bebeğin uzuvları büyürken bazı gelişim yanılgıları­nın yasaklanması için bereketli olmaktadır. Çünkü asap sisteminin bazı gelişim hatayla­rında, bu bebeklerin annelerinde folik asit noksanlığı tespit etilmiştir.

Hamilelikte kalsiyuma olan lüzum da be­lirgin olarak çoğalır. Bu çoğalan gereksinim süt ve peynir, yoğurt gibi süt mahsulleri ile kar­şılanabilir. Günlük beslenmelerinde yeteri kadar süt ve süt mahsullerini alamayanlarda ise kalsiyum kapsayan ilaçlarla yardım yapıla­öğrenir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.