Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamilelikte yolculuk yapıldığında nelere dikkat edilmelidir ?

30.03.2021
63

Hamilelik yarıyılı yolculukların tamamen kısıtlanması gereken bir yarıyıl değildir, fakat burada da bazı mevzulara dikkat et­mek gerekir. Seyahatte en ehemmiyetli kaçınılması gere­ken gidişat sarsıntıdır. Seyahatin sarsın­tılı …

Hamilelik yarıyılı yolculukların tamamen kısıtlanması gereken bir yarıyıl değildir, fakat burada da bazı mevzulara dikkat et­mek gerekir.
Seyahatte en ehemmiyetli kaçınılması gere­ken gidişat sarsıntıdır. Seyahatin sarsın­tılı olmaması gerekir. İster günlük şehir içi yolculuklarda, ister şehirler arası araba yolculuklarında mudaka emniyet kemeri kullanılmalıdır. Özellikle uzun yolculuklara çıkmadan evvel, bir hekim tetkik­sinde fayda vardır. Uzun yolculuklarda uzun zaman hareketsizlik, dolaşımı yavaşla­tır. Bel sızısı ve bacaklarda kramplar olu­şur. Bu sebeple takribî 2 saatte bir mola verip hamilenin 10-15 dakika yü­rüyüş yapması gerekir.

Uçakla seyahate, hamilenin bir meseleyi yok­sa 32. haftaya kadar izin verilebilir, fakat 32. haftadan sonra mesele olmasa dahi uçakla seyahat uygun değildir.

Tehlikeli hamileler, özellikle ilk hamileliğinde er­ken doğum öyküsü olanlar ve hamileliğin son aylarına yanaşan hamileler, hekimleri­na danışmadan netlikle yolculuk yapmamalıdırlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.