Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Harikulade olmak zorunda değilsiniz

16.06.2021
57
Harikulade olmak zorunda değilsiniz

Bazı bayanlar doğuştan mükemmeliyetçidir ya da yetiştirilme biçimleri onları bu vaziyete ge­tirir. Hayatlanndaki her şey yanılgısız olmalıdır. En iyi işte çalışmak, en harikulade eşi bulmak …

Bazı bayanlar doğuştan mükemmeliyetçidir ya da yetiştirilme biçimleri onları bu vaziyete ge­tirir. Hayatlanndaki her şey yanılgısız olmalıdır. En iyi işte çalışmak, en harikulade eşi bulmak ve en mutlu yuvayı kurmakla mükellef pay­derler kendilerini.

Bazı bayanlar ise, anne olduklarında mükem­meliyetçi oluverirler. Çocukları için her şeyin yetersizsiz olmasını dilerler. Kendilerinin hayatta karşılaştıktan negatiflikleri, çocuklarının ya­şamasını yasaklamaya adarlar kendilerini. Bu biçimde çocuklannm ömür boyu mutlu ve sağ­lıklı bir hayat yaşayacaklannı düşünürler.

Gebelikleri vaktince iyi beslenip yasak besinlere ellerini bile sürmezler. Doğumla­rının en iyi sağlık kurumunda en konforlu biçimde asıllaşması için ellerinden geleni yaparlar. Anne sütünün bu yarıyıl için en sağlıklı yiyecek oldu­ğunu bildiklerinden küçük bebeklerini muhtemel olduğu kadar uzun emzirirler. Çocuklarının bo­yu yaşıtlarına göre kısa ise panik olurlar.

Mükemmeliyetçiliğin değeri çoğu defa ağır olur. Her ne kadar bebek gelişimi üzerine yazıl­mış kitaplan hatmedip, izlenmesi gereken tüm videoları izlemiş olsanız da, çocuğunuzun ha­yatı tasarladığınız gibi yanılgısız olmayabilir. Zi­ra sizin yaklaşımınız, çocuğunuzun yaptığı kusurlan kabullenmesini eforlaştıracak ve bu da hatalannı görüp ders çıkarabilme hünerinin ge­lişmesini yasaklayacaktır.

Her zaman harikulade olmak, her şeyi doğ­ru yapmak, en iyisi için savaşmak zorunda de­ğilsiniz. Kendinizi içinizde var olan analık dürtüsüne teslim ettiğiniz takdirde, zati bebeğini­zin gereksinimlerine karşılık verecek özelliklere sa­hip olduğunuzu fark edeceksiniz. Hem bebeği­nize, hem de kendinize kusur yapma alanlan ver­meniz, aranızdaki ilişkideki hayal kınkhklarını eksiltecektir.

Emzirmeyi ele alalım. Anne sütünün bebek­ler için en iyisi olduğu, bilimsel olarak ispatlanmış bir asıl. Her ne kadar başlangıçta uzmanların önerileri üzerine emzirmeyi seçim ettiyseniz de, bir vakit sonra bundan ne kadar ke­yif aldığınızı fark edip bebeğinizi mükemmeliyetçilik ismine değil, aranızda oluşan bağın bü­yüsüne kapılıp emziriyor olacaksınız. Ancak şayet emzirme problemlerinizi çözemiyorsanız ve bu sizin için bir eziyet haline gelmişse, bebeğini­zi, sütünüzü uygun aletlerle sağmak suretiyle bes­leyebilirsiniz.
Kendi sağlık ve sağlığınız için emzirirken beslenmenize dikkat etmek gerektiğinin farkın­dasınız. Ancak bazen canınız abur cubur çeki­yor. Kremalı bisküvilere ya da cipslere direne­mıyorsunuz. Kendinizi yakalamanıza gerek yok. Gebelik sonrası önerilen perhizlere harfiyen uymak zorunda değilsiniz. Ara gizeme minik kaça­maklar yapıp, ertesi gün sağlıklı beslenerek açı­ğı kapatabilirsiniz.

Mükemmeliyetçi annelerin takıldıkları bir değişik mevzu ise, bebeklerinin ağlamalarıdır. Be­beğiniz her ağladığında onu susturmanın müm­kün olmadığını kabullenmelisiniz. Ağlayan be­beğinizin ihtiyaçlannı karşılamak elbette ki gö­reviniz ancak yapabileceklerinizin hudutlu oldu­ğunu usunuzdan çıkarmayın. Bebeğinizi susturamadığmız zamanlarda kendinizi yargılamak yer­siz. Emin olun, dünyadaki en harikulade anne
dahi bu mevzuda çoğu defa galibiyetli olamaz.

Konutunuzun her daim kumpaslı ve pak olması gerekmez. Hiç kimse, müddetinin çoğunu bebeği­nin bakımına adayan yeni bir annenin evinin pı­rıl pırıl olmasını beklemez. Hayatın her alanın­da harikulade olmaya çalışmak sizi aşırısıyla yorar. Vazgeçin sehpanızm üstünde azıcık toz biriksin. Sizce küçük bebeğinizin mi size daha çok lüzumu var, yoksa kirlenen pencereleriniz mi?

Konut işlerim ikinci tasarıya atmanız, tüm işlerden elinizi ayağınızı sürüklemeniz anlamına gelmez. Çevreyi göz zevkinizi tatmin edecek kadar toplayıp, hafif bir paklik yapmak size iyi gelecek­tir. Natürel bu mevzuda da eşinizden takviye iste­meyi ilgisizlik etmemelisiniz. Konutunuzun modader­gilerinde gördüğünüz o muhteşem konutlar gibi görünmesini istemeniz basmakalıp, ancak bunun için kendinize azıcık zaman tanıyın. Günün bi­rinde çocuğunuz ya da çocuklarınız büyüdüğün­de hep hayal ettiğiniz konutlardan birine sahip ola­öğrenirsiniz. Ama bebeğiniz tekerrür bebek olama­yacaktır. Anın neşesini çıkarmaya bakın.

Kafanızdaki “harikulade anne” imajı, anın tadını çıkarmanıza mani teşkil ediyorsa, derin bir soluk alıp, sahip olduğunuz koşullarda yapabileceğinizin en iyisini yapıyor olduğunuzu ken­dinize andırdırın. Çocukluğunuzdan beri öğrenil­cinize yerleştirilen anne modelini bir kenara bırakip, bebeğinizle kurmuş olduğunuz diyalogun tadını çıkarmaya bakın. Her an bebeğinizle geçim içindeyseniz, bebeğinizin lüzum duyduğu mü­kemmel annenin ta kendisisinizdir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.