Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İşinize geri dönseniz dahi, bebeğiniz için en ehemmiyetli varlık olmanız gerektiğini unutmayın

30.05.2021
50
İşinize geri dönseniz dahi, bebeğiniz için en ehemmiyetli varlık olmanız gerektiğini unutmayın

Artık işe dönmek zorundasınız. Peki, kendi­niz ve bebeğiniz üzerindeki stresi eksiltip bir­likte geçireceğiniz müddeti nasıl çoğaldıracaksınız? Öncelikle, işe dönmek zorunda olduğunuzu unutun. Alabileceğiniz en uzun doğum …

Artık işe dönmek zorundasınız. Peki, kendi­niz ve bebeğiniz üzerindeki stresi eksiltip bir­likte geçireceğiniz müddeti nasıl çoğaldıracaksınız?
Öncelikle, işe dönmek zorunda olduğunuzu unutun. Alabileceğiniz en uzun doğum iznini alın ve bu vakti bebeğinize geçim sağlamakla geçirin. Siz ve bebeğiniz bu vakti bölme fik­rinden ziyade, birbirinize bağlanmakla geçir­melisiniz. Vazgeçin, sevgi aranızda hürce ak­sın. Bebeğinizi, verdiği ipuçlarına bakarak emzirin, gündüzleri ve geceleri kendinize yakın tu­tun ve bunun tadını çıkarmaya bakın.

Neler olacağından evham ederken, işi düşünmemeye çalışmak elbette güç olacaktır. Belirli başlı sorunları iyi bir dadı bulmak gibi evvelden hatta doğumdan evvel ayarlamak verimli olacak­tır. Böylece işe döneceğiniz aslını usunuzdan çıkarabilirsiniz. Bebeğinizle bulduğunuz bakı­cıyı, siz işe başlamadan evvel tanıştırmanızda fay­da var. Bu sayede, işe başladığınız ilk günlerde usunuz bebeğinizde kalmaz.

Sizin analık stilinizi kavrayan, bebeğinizi kucağına alacak, hatta kanguruda taşıyacak ve ağladığında tıpkı sizin gibi teselli etecek birini bulun. Bebeğinizin seçim listesinde, en üst sırada kalmak isteyebilirsiniz ancak siz yokken onunla ilgilenecek bireye güvenebilmesi gerekmekte­dir.

Bölme sürecine hazırlamak için bebeğini­zin sizi herkesten fazla istemesine mani olmak iyi bir yol gibi gözükebilir. Ancak gerçekten değildir. Aranızda şimdi kuracağınız güçlü bir bağ, sizin yokluğunuzda gidişatı atlatmasına takviyeci olacaktır. Sizi özleyecek ve siz yokken bazen üzülecektir fakat anneye karşı böyle bir tutku, onun sıhhatli duygusal gelişimi için çok ehemmiyetli­dir.

Kendi açınızdan da bebeğinizden ayrı kalma duygularınızın, onu çok beğenmenize mani olma­dene izin vermeyin. Sakın yaşamınızdan minik bir parça alıp, ismini ‘bebek ’ koyabileceğinizi sanmayın. Çoğu kadın, analığın ilerleyen dö­nemlerine kadar anne-çocuk bağını hafife alır. Bebeğinize olan tutkunuzla yüzleşmek fobi­tucu olabilir. Zira aynı zamanda ondan parçala­manın size ne kadar güç geleceğini de düşünmek zorundasınız. Bu duygusal çelişkiyi aşma­nın bir yolu; kendinizi geri sürüklemek ve fazla bağ­lanmaktan sakınmaktır. Ancak bu yaklaşım, be­beğinizi iyi tanıma ve ona analık etme kabili­yetlerinize mani koyar. Bebeğinizle sıhhatli bir bağ kurmaktan korkmayın. Duygularınızın gü­cü, size önünüzdeki analık güçlükleri için ener­ji sağlayacak ve hatta yaşamınızın öteki alanları­na da dağılacaktır.

İşe dönme tasarıları yapmaya başladığınız zaman, bebeğinizle olan bağınızı güçlü yakalayacak yollar bulmaya çalışın. Emzirmeye devam et­mek biyolojik bağınızı gözetecek ve duygusal bağınızı besleyecektir. Özellikle bebeğiniz altı aylıktan minik ise, ona siz yokken anne sütü sağlamak için işyerinde süt sağmak, problem gibi görünebilir. Ancak bu zahmete değer. Süt sağ­mak, size iş saatlerinde bebeğinizi düşünme fır­satı verecek ve bebeğinize en iyi biçimde besle­menin tatminini yaşatacaktır.

Bebeğiniz için, emzirme anneyi özel kılan bir şeydir. Sizin yerinize bakıcısı biberonla besle­yebilir, bezini değiştirebilir, ağlamasını durdurabilir hatta bebeğinizden hoşlanabilir. Fakat sadece siz, emzirmenin sağladığı o muhteşem yakınlık ve memnuniyeti verebilirsiniz. Emzirme, gün sonunda bebeğinizle kavuşmayı kutlamak için harika bir yoldur. Akşam yemeği ya da konut işle­rini düşünmeye başlamadan; ikiniz de beraber bitkiurup birbirinize yoğunlaşmaya hem gereksinim dinleyecek hem de bundan zevk alacaksınız.

İşe dönmeden birkaç hafta evvelden sürünüzü sağıp dondurucuda depolamaya başlayabilirsi­niz. İlk haftalarda çok fazla sütünüz varsa, bu harekâta daha da erken başlayabilirsiniz. İş prog­ramınız ya da bebeğinizin istekleri suratından süt ölçüsünde kumpassızlık olursa, yedek sütü­nüz meseleyi giderecektir. Sütü, sabah saatlerinde bebeğiniz uyanmadan ya da emzirme arasında sağmaya çalışın. Başta az ölçüde süt kazançsa telaşlanmayın, bir zaman dayanır ve emzirmeye devam ederseniz sütünüz artacaktır.

Bebeğinizi en başından biberona alıştırmalı mısınız? Bebeğiniz hâlâ emmeyi bilmeye çalışırken, palavracı meme vermek ‘meme karmaşık­lığı ’ ya da değişik meselelere yol açar. Biberona alış­tırmadan dört hafta bebeğiniz emmeyi bil­mede zorlanırsa daha fazla beklemek en iyisidir. Biberon almayı öğretme müddeti gelince endi­şelenmeyin, süreci cümbüşlü hale getirin. Bebek aç değilken biberonu vermeyin yoksa onu kızdırabilirsiniz. Süt ile meme ılık olsun ve sınama­leri kısa tutun. Birkaç kere emdirerek başlayın. Bebeğin biberonu alması azıcık zaman alabilir. Aslının yakınında olduğunu bildiği için, siz­den biberon almayı yalanlayabilir. Birkaç sına­me sonrasında bebek hâlâ yalanlıyorsa bu işi sakin, sabırlı ve deneyimli başka birine verin. Be­bek biberonu kabul ettikten sonra, her gün ver­meniz gerekmez. Haftada bir ya da iki kere ver­meniz yeterli olacaktır.

Doğum izninin sonuna doğru kendinizi işe dönmek için hazır sezmeyebilir, izni uzat­mayı sınayabilirsiniz. Bazı patronlar bunu an­layışla karşılayabilir, öbürleriyse karşılamaz. İşiniz ve işvereninizin arzları ile ailenize olan bağlılığınızı dengelemek zorunda olduğunuz bir gidişatta kalacaksınız. Vakaya kendiniz kadar işvereninizin bakış açısından da bakmaya çalı­şın. Ancak unutmayın ki kendiniz ve bebeğinizin lüzumları hakkında laf sahibi sizsiniz.

Pek çok anne pazartesi yerine perşembe işe başlamayı seçim eder. Ve bu, onlara iki gün ça­lıştıktan sonra hafta sonu tatili sağlar. Muhtemel­se bir zaman yan zamanlı çalışmak size ve bebe­ğinize basitlik sağlar. Hafta arası gevşemek için çarşambalan izin alın. Günde 8 saat yerine 6 saat çalışın. İşinizi konuta getirin ve bebeğiniz yanınızdayken tamamlayın. Konutunuzdan ziyade, iş yeri­nize yakın bir bakıcı bulun ki, öğle tatili sırasında bebeğinizi emzirebilesiniz. Böylece yolda ge­süreyi de kazanmış olursunuz.

Konuttaki önceliğinizin her zaman bebeğiniz olması gerektiğini asla usunuzdan çıkarmayın. Neredeyse tüm gün ayn olduğunuzdan, konuta döndüğünüz andan itibaren onunla beraber olmaya özen gösterin. Süt miktannızı artırmak için, ge­celeri de bebeğinizi emzirmeniz gerektiğini unutmayın. Bakıcınıza bebeğinizin öğlen uykularını uzatmasında mahzur görmediğinizi belirtirse­niz, geceleri sizinle daha fazla müddet geçirebil­mesini sağlayabilirsiniz. İşinizden çoğala kalan tüm müddetinizi bebeğinize vakfetmeniz gerektiği­ni unutmayıp, başka mesullüklerin altına gir­meyin. Çalışmadığınız zamanın ne kadarını be­beğinizle geçirirseniz, aranızdaki bağı o kadar kuvvetlendirmiş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.