Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sırtınızı dayayacağınız birilerine gereksiniminiz olabilir

18.06.2021
27
Sırtınızı dayayacağınız birilerine gereksiniminiz olabilir

Kendinizi kuşku, yalnızlık ve evhama karşı korunmak için destek alın. Dünyayla ilişkinizi kesmeyin. Minik çocuklarıyla konutta kalan annelerde bunalım tehlikeyi daha yüksektir. Bunun en ehemmiyetli sebeplerinden …

Kendinizi kuşku, yalnızlık ve evhama karşı korunmak için destek alın. Dünyayla ilişkinizi kesmeyin.
Minik çocuklarıyla konutta kalan annelerde bunalım tehlikeyi daha yüksektir. Bunun en ehemmiyetli sebeplerinden biri, dış dünyadan kendini soyut­lamaktır. Başka bir erişkinle konuşmadan ge­çen uzun saatler ve minik bir bebeğin bitip tü­kenmeyen isteklerini karşılamaya çalışmak ruh­sal sıhhatinizi bozabilir. İşlerin bu noktaya gel­memesi gerekir.

İnsanların minik topluluklar halinde yaşadı­ğı ve birbirlerine destek ettiği 150 sene evvelini düşünün. Geniş bir ailenin tüm bireyleri aynı konutu paylaşmıyorlarsa da birbirlerine çok yakın bitkiu­ruyorlar ve işleri aralarında bölüşüyorlar, hasta­larla ilgileniyorlar ve çocuk bakımında destek­cı oluyorlar. Kocalar ve babalar ahırda, tarlada ya da evin altındaki dükkânda çalışıyorlar ve öğlende yemeğe konuta geliyorlar. Genelde çevrede konuşacak ve bilgi edinilecek dostlar, kız kardeşler, anneler, teyzeler gibi yakın başka ka­dınlar da oluyor.

Şimdi bir de çağdaş anneyi bununla mukayeseyle­yın. Yakınlarda bir aile abonesi olabilir ama muh­temelen kapı komşusu değildir. En yakın akraba binlerce km ötede olabilir. Dostları çalışan ve değişik hayat stilleri olan kadınlardır. Komşularını tanımıyordur. Bütünse dahi çoğu, gün boyu konutta değildir. Kimsenin onu tanımadığı büyük alışveriş merkezlerinde alışverişini ya­par. Sabah kocasını işe uğurladıktan sonra ak­şam o dönene kadar konuşacak bir insan bula­mayabilir.

Analığın bu ilk düzeylerindeki meseleleri ra­hat atlatabilmek için hayatınızı ilk ömektekine benzetmeye çalışın. Kendinize değişik gereksinimle­rınızı giderecek insanlardan oluşan bir destek sistemi kurun. Dayanabileceğiniz dostları­nızın olması, bir anne olarak hayatınızı daha ko­lay, cümbüşlü ve bedelli kılacaktır.

Yaşadığınız etrafta başka kaynaklar da var­dır. Bir göz atın ve deneyin. Bir grup size uymaz­sa bir başkası uyabilir. Anne-bebek programla­rına yazılmak, bebekli öteki kadınlarla tanışma­nın öteki bir yoludur. İş dostlarınızdan anne olanlarla da böyle bir ilişki kurabilirsiniz. Kim öğrenir, belki yürüyüşlerinizden birinde birkaç so­kak ötede yaşayan bir anneyle tanışırsınız.

Analık bedellerinizi ve bazı öteki alakalarınızı paylaşan, yanında rahat sezebileceğiniz birini bulduğunuzda dostluğunuzu sürdürmek için azıcık daha mücadele gösterin. Sabah beraber bir yürüyüş ya da bir öğle yemeği tasarlayın. Bir grup bazı gereksinimlerinizi giderirken öteki dostla­rınız da değişik vaziyetlerde destek verecektir.

Anneniz, kaynananız ya da öteki aile aza­lerinin gruptaki yerini küçümsemeyin. Her ko­nuda uyuşamasanız da sizi ve bebeğinizi çok hoşlandıklarından emin olun. Şayet hepiniz, bazen fikir ayrılığına düşeceğiniz mevzusunda hemfi­leke olursanız, birbirinizden bir şeyler bilebilirsiniz. Pek çok kadın kendileri çocuk sahibi olduğunda anneleriyle ilişkilerinin daha derin­leştiğini fark etmişlerdir.

Destek grubunuzda isterseniz kitap, mecmua ve internet sitelerine de yer verebilirsiniz. Mesul analığa destek veren kitaplar için çevirimiçi La Leche League kataloguna göz atabilirsiniz. 3 harika analık kitabı bulunmaktadır: Analık Mbitkihering, La Leche League Yeni Başlayan­lar New Beginners ve Baby Talk. Unutmayın okuduğunuz her şeye inanmak ya da kabul et­mek zorunda değilsiniz. Özellikle internette ya­zılanları dikkatli okuyun. Bebeğinize hasar ve­receği kuşkusu uyandıran kitap, mecmua, internet sitesi, sohbet odalan ve e-posta listelerinden uzak durun.

Analığa alışmak güçtür. Hayatınızda büyük bir metamorfozdur. Bir destek sistemi, farklılıkla­rin üstesinden kazançken size çok destekçi olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.