Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yeni anneler özel bakıma lüzum dinler

13.06.2021
42
Yeni anneler özel bakıma lüzum dinler

Her cemiyetin yeni anneleri sarmalayan fark­lı bakım biçimleri vardır. Cemiyetten cemiyete farklılık gösteren yenilmesi ve yenilmemesi gereken şeyler, kaç saat yatılması gerektiği, do­ğumdan kaç gün …

Her cemiyetin yeni anneleri sarmalayan fark­lı bakım biçimleri vardır. Cemiyetten cemiyete farklılık gösteren yenilmesi ve yenilmemesi gereken şeyler, kaç saat yatılması gerektiği, do­ğumdan kaç gün sonra dışarı çıkılabileceği, ça­lışma yaşamına ne zaman geri dönülebileceği gibi bir sürü kural vardır. Genellikle bir kültür­de varlık bulmuş bu kurallar, bir değişik kültürde geçerliliğini yitirir. A cemiyetindeki doğru, B cemiyetinde yapılmaması gerekenler listesinin başında yer alabilir. Ancak hepsinin buluştuğu ortak bir hisse de vardır: Yeni annelere özen gös­terilmesi gerekir.

Biz, kendi ayakları üzerinde durabilen, özgür 21. yy bayanları olarak, doğum yapıp tarla­ya çapa yapmaya koşan atalarımız kadar güçlü olduğumuzu düşünüp, bebeğimizi kucağımıza aldıktan kısa bir zaman sonra çalışma yaşamımıza geri dönmeyi tasarılarız. Bu yeni bir anne olarak tasarı listenize ilave etmeniz gereken son şey olma­lı. Çünkü hem siz, hem de bebeğiniz netlikle da­ha iyi ve yoğun bir başlangıcı hak ediyorsunuz.

Bebeğiniz için yapmanız gereken en ehemmiyetli şeylerden bir tanesi de, annesine iyi bakmanızdır. Bunu netlikle hafife almamalısınız. Sizin için çok yeni ve stresli olan bu yarıyılda sıhhatli beslenip, iyi bir biçimde dinlenerek yaşamınız­daki farklılıklara geçim sağlamak sizin eliniz­de.

Geceleri sıklıkla bcan verilen uyku, yeni annele­rin adapte olmakta zorlandıkları şeylerin ba­şında kazanç. Bebeğiniz erişkinlerin uyku kumpası ile alakalı hiç bir fikre sahip değillerdir. Genellik­le gece yarısına kadar yatmayıp, sabaha kadar birkaç kere uyanıp, gündüzleri uzun uzun yat­yan bebeğinizle, sizin alışkın olduğunuz gece on iki sabah yedi kumpasınız geçimsizlik gösterir.

Doğumunuz özellikle uykusuz girilen do­ğumlar sizi oldukça halsiz bırakır. Doğumdan hemen sonra her yanınızı saran coşku ve me­rak hissi, her ne kadar sizi canlandırsa da, kısa bir zaman sonra esnemeye başlarsınız. Ancak, ne yazık ki genellikle sağlık kurumu koşulları dinlenmenize imkân sağlamaz ve konutunuza bitkin dönersiniz.

Uslu anneler buldukları her fırsatta dinlenebilen annelerdir. Bebeğiniz, özellikle ilk doğ­duğu gün, birer ikişer saat süren derin uykulara dalar. Bu zaman sizin de dinlenebilmeniz için kaçırmamanız gereken harika bir fırsattır. Size ufak bebeğinizin yanı başında, ya da onu gö­ğüs kafesinizin üzerinde davetli ederek alacağı­nız uykudan daha iyi gelecek bir şey bilmiyo­rum. Daha birkaç saat evveline kadar karnınız­da taşıdığınız, sizin için dünyanın en ehemmiyetli varlığıyla paylaşacağınız huzur, 10. kısımdaki bebeğinizle yatarken almanız gereken temkinler kısmını dikkatle okuyunuz tüm bitkinliğini­zu üzerinizden alacaktır. Gündüz alacağınız bir ya da iki saatlik uyku, gece uykunuz bölündü­ğünde daha zinde ve sabırlı olmanızı sağlaya­caktır. Yirmi dakikalık bir şekerleme bile, gece­den kalan bitkinliğinizi üzerinizden alabilir. Bu kaçamak kestirmelerin analığın saklı eğlen­celerinden bkocaman olduğunu, bebeğiniz büyüyüp, gündüz saatlerinde artık yatmadığında kavraya­caksınız.

Analığınızın ilk haftalarında, değişen ha­yatınızın sevincini çıkarmaya bakın. Konutta her za­manki gibi giyiminize özen göstermenize gerek yok. Duşunuzu aldıktan sonra, bebeğinizi en rahat emzirebileceğiniz geceliğinizi üzerinize ge­çirebilirsiniz. Saçlarınıza fazla süre ayırmanıza da gerek yok. Bu hem size hem etrafınızdakile­re, o an için bebeğinizden başka ilgilenecek işi­nizin olmadığını anımsatacaktır. Bebeğinizden çoğala kalan zamanlarda, şayet uykuya gereksiniminiz yoksa ayaklarınızı uzatıp sizi dinlendirecek olan kitaplar okuyabilirsiniz.
Şayet karşılayabilecek vaziyetteyseniz, siz yeni bebeğinizle meşgul olurken konut işlerini ida­re edecek varsa değişik çocuklarınızla ilgilene­bilecek bir dayanakçı, sizin için çok bereketli ola­bilir. Bu yeni bebeğinize uzman bir bakıcı yakala­manızdan çok daha anlamlı, çünkü işinde ne ka­dar uzman olursa olsun, yeni bebekleri en iyi kavrayan şahıslar ancak anneleri olabilir.

Şayet bir dayanakçı yakalayamıyorsanız, anneniz, kız kardeşiniz ya da dostlarınız, bu yarıyılda bebeğinizle ilgilenebileceğiniz zamanı artıracak şahıslar olabilirler. Hangi mevzularda size dayanak­cı olabileceklerini sarihçe belirtmenizde fayda var. Yemek, paklik ya da market alışverişi gibi mesullüklerinizin omuzunuzdan alınması sizi rahatlatacaktır. “Dayanak edebileceğim bir şey var mı” sualini “evet” biçiminde cevaplamak, yeni anne olarak en natürel hakkınız. Eşinizin de bu özel yarıyılda dinlenmeye lüzumu olduğunu unutmayıp, onun yükünü olası olduğunca gevşetmeye özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.