Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bitter çikolata bağışıklık arkadaşı

Bitter çikolata bağışıklık arkadaşı

Kalp arkadaşı olan masum çikolata “bitter çikolata” bağışıklık güçlendirici olarak da çikolata beğenenlerin suratını güldürüyor.

Diyetisyen Şebnem Aldatalı gribe karşı tesirli olan gıdalardan birinin de bitter çikolata olduğunu söyledi

Gribe tutulmamak için yapılacak en iyi şeyin beden mukavemetini kuvvetlendirmek olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı gribe karşı tesirli olan gıdalardan birinin de bitter çikolata olduğunu söyledi.  

Grip mevsiminin başladığını dile getiren Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı, “Etrafımızda aksıran, öksüren insan rakamında ehemmiyetli bir çoğalış var. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın yolu büyük oranda doğru yiyecekleri, doğru ölçüde harcamaktan geçiyor” dedi.

Beden mukavemetini artıracak ve gripten gözetecek gıdalara değinen Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı, çikolata düşkünlerini memnun edecek bir teklifte bulunarak bitter çikolatanın gripten korunmada tesirli olduğunu söyledi.

Gripten korunmada rol oynayan gıdaların özelliklerini anlatan Aldatalı, bu yiyecekleri şöyle sıraladı: “Bitter çikolata yüksek dozda kakao T takviyeci hücreleri yardımlar, enfeksiyonlara karşı savaşmak için bağışıklık sisteminin yeteneğini çoğaldırır. Sıhhatli perhizlerde bitter çikolataya her zaman yer vardır.

Mantar kapsadığı selenyum ile beyaz kan hücrelerine hastalığı arınan sitokinlerin yapımında destek eder. Antimikrobiyal bir lif olan beta glukanı içerir, süper kahraman olarak vazife yapan hücreleri aktive edip, enfeksiyonları yok eder. Sarımsak gibi güçlü kokuya sahip yiyecekler kapsadıkları antimikrobiyal bir kimyevi olan allisin sayesinde hastalıklarla çabada etkilidir.

Yapılan bir çalışmada allisin suplemanı alan fertlerde yüzde 46 oranında daha az soğuk algınlığı görülmüş ve iyileşme sürecinin daha süratli olduğu kaydolunmuştur. Günde 2 diş sarımsak tüketimi önerilir. 

Yapılan bir çalışmada D vitamini seviyeleri düşük olan fertlerde solunum yolu enfeksiyonlarına tutulma tehlikesinin takribî yüzde 40 daha fazla olduğu tespit etilmiştir. D vitamini seviyelerini somonla arttırın.

100 gramlık bir somon 360IU D vitamini içerir, günlük 800-1000 IU D vitamini alımı nasihat edilir. Çalışmada günde beş kadeh siyah çay tüketimi kapsadığı tanin sayesinde 2 hafta sonunda bedenin bağışıklık sistemini 4 katına çıkardığı tespit etilmiştir. Çay aynı zamanda kateşin, epigallokateşin gibi özgür radikallere karşı savaşan kimyeviler içerir.

Günde 1 ila 3 kadeh arası siyah, yeşil veya beyaz çay için. Sindirim sistemi en büyük bağışıklık sistemi uzuvlarından biridir. Yoğurt gibi fermente yiyeceklerde bulunan prebiybitkiik ve probiybitkiiklerden zengin beslenerek hastalık yapan mikropları uzak yakalamak gerekiyor. Günde en az 1 porsiyon tüketimi bağışıklık sistemi fonksiyonlarını çoğaldıracaktır.

“Çinko soğuk algınlığı ya da gribe neden olan bakteri ve virüslere karşı savaşmak için beyaz kan hücrelerini bir araya getirip, teşkilatlar. 

Bir orta boy istiridye gün içinde almanız gereken nerdeyse tüm çinko lüzumunu karşılar. 6 tanesi genel olarak bir porsiyon ölçüyü günlük lüzumun 5 katı kadar çinko içerir.

Badem kalp arkadaşı badem bağışıklığı çoğaldırıcı bir antioksidan olan E vitaminini kapsar, solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı savaşır. 

Günlük E vitamini alımı için 1 porsiyon bademden daha aşırısına lüzum vardır bu surattan zenginleştirilmiş hububatlar, ayçiçeği tohumu, buğday tohumu veya şalgamın yeşil yaprakları gibi yiyeceklerde tüketilmelidir.

Çalışmalar güçlü bir antioksidan olan C vitamini alımının hastalık yaradılışını yasaklamadığı ancak kapsadığı C vitamini ile grip ya da soğuk algınlığının zamanını ve şiddetini kısaltabildiği güzergahındadır. 

1 su kadehi çilek günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 160 ’ını karşılar. 10 tane çilek 1 büyük boy portakaldan daha fazla C vitamini içerir, kalorisi de daha düşüktür. Tatlı patates kapsadığı beta karbitkien bedenin korunma sistemlerini geliştirir.

Bağışıklık sistemi hücrelerinin sihrime ve büyümesinde tesirli olup, hasarlı zehirli maddeleri nötralize eder. Tatlı patates ve havuç, bal kabağı, yumurta sarısı ve kavun öbür sarı/turuncu yiyecekler en iyi beta karbitkien kaynaklarıdır. 

Zencefil natürel bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olup, hafif bir yatıştırıcı tesire sahiptir. Kapsadığı bir kimyevi ile soğuk algınlığına neden olan yaygın olarak görülen rhinovirüsler ile savaşır.

Çaylarda rendelenmiş taze zencefil ya da kök zencefil kullanılabilir. Bal boğaz ağrılarını yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde virüs, bakteri ve mantar gibi enfeksiyonlarla savaşır. Karabuğday balı azami antioksidan seviyelere sahiptir.”

Kaynak:İHA

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.