Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

EGZERSIZ VE BAGISIKLIK SISTEMI iMMUN SISTEM

EGZERSIZ VE BAGISIKLIK SISTEMI iMMUN SISTEM

Egzersiz ve immünoloji alanındaki süratli büyümeler spor bilimi, tıp, immünoloji, fizyoloji ve tutum bilimlerinde misyonlu bilim adamlarının ilgilerine sürüklemiştir. Spora bağlı immün yanıt mevzusundaki alaka bir hayli nedenden dolayı oluşmuştur. Birincisi; alıştırmanlar ve kulüp doktorlarının, idman ve yarışma esnasında sporcularını sıhhatli bir biçimde yakalama istemeleridir. İkinci olarak egzersiz ve bağışıklık mevzusuna alaka, cemiyetin sıhhatli gelişim emeliyle doğan alakadan da kaynaklanır. Kumpaslı orta seviyede ılımlı yüklenmelerin kalp hastalığı, kiloluluk, insüline bağlı olmayan diabet, yüksek tansiyon ve osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesi ve rehabilitasyonunda, ayrıca beden ağırlığının hakimiyeti ve organizmanın strese karşı mukavemetini artırmada, ehemmiyetli rol oynadığı kanıtlanmıştır. Analistler şimdi çalışmalarını yaşam stiline bağlı etmen taşıyan hastalıklar illet hastalık gibi üzerine yoğunlaştırmışlardır ve kumpaslı spor yapan şahısların daha düşük illet hastalık insidansların tesadüfüldüğüne dair hipbitkiezler vardır.

Egzersiz, illet hastalık ve AIDS gibi, emin hastalıklarda ek rehabilitasyon olarak reçete edilmeye başlanılmıştır. illet hastalık ve AIDS de bağışıklık sisteminin, hastalıkla doğrudan alakalı olması sebebiyle bilim adamları hastalık gelişimi üzerine tesirlerini bilebilmek için yüklenmeye bağlı immün yanıtı incelemektedirler

Yaşam stili etkenleri, immün sistemi kuvvetlendirmek yada zayıflatmak istikametinden tesirleşebilir. Perhiz, stres ve fiziksel etkinlik bu etkenleri oluşturur. Noksan beslenme ve uygun gıdaların noksanlığı immün sistemi zayıflatabilir. Eğer yaşlı ve yalnız yaşıyor iseniz, yalnız yemek yiyorsanız perhizinizde meyve ve sebzeler balanslı olarak yer almalıdır.

Vitamin veya bazı minerallerin fazla alımı, grip ya da soğuk algınlığına karşı gözetici tesire sahip olduğu kesin olarak ispatlanmış değildir. Ancak, soğuk algınlığı esnasında vit-C alımının hastalığın şiddetini eksiltebileceği ya da vaziyetini kısaltabileceği mevzusunda bazı ispatlar vardır.

Egzersiz ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu ÜSYE

Ilımlı egzersizde; epidemiyolojik, muayenehane ve deneysel çalışmaların hepsinde üst solunum yolu enfeksiyonu sıklığının eksildiği gösterilmiştir. 15 haftalık bir yürüyüş egzersizinde deney grubu bayanlarda anlamlı üst solunum yolu enfeksiyonu eksilmesi tespit etilmiştir. Ağır egzersizde ÜSYE çoğalışı kollanmıştır. Burada istenilen orta dereceli kronik egzersizdir.

Sedanterde durağan yaşayanlar ÜSYE emin bir seviyede iken, kronik orta dereceli egzersizde eksilir, ağır egzersizde ise çok çoğalır. En azından bu nedenden dolayı egzersiz ve immün sistem ehemmiyetlidir. ÜSYE bir hayli iş eforu, para, zaman kaybına neden olduğu gibi ağır gidişatlara geçişlerde can kaybı yaratabilir.

Kaynak : www.sporum.gov.tr

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.