Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hemen Panik Olmayın

Hemen Panik Olmayın

Bağışıklık Sistemi Hpv’nin Yüzde 90’ını Arınıyor

HPV ve rahim ağzı illet hastalıki kadın sıhhatini ciddi anlamda tehdit edebilen ehemmiyetli meselelerin başında geliyor. Ancak dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli ayrıntı Human Papilloma Virüsü ve rahim ağzı illet hastalıkini birbirinden doğru bir biçimde ayırabilmek.

HPV, cinsel hayatı olan herkesin yaşamının belli bir yarıyılında alabileceği bir virüs. Öyle ki kadınların yüzde 50’ye yakını bu virüsü alıyor ve haberleri bile olmadan HPV Human Papilloma Virüsü ile birlikte yaşıyorlar. Zira HPV bedende rastgele bir belirti göstermeyebiliyor. Hatta yüzde 90’ı bağışıklık sistemi sayesinde arınılıyor. Virüs kadınların yüzde 10’unda ise rahim ağzı hücrelerinde farklılara neden oluyor ve hakimiyet altında değilse bunların bir kısmı illet hastalıke dönüşebiliyor. İşte burada dikkat edilmesi gereken nokta, HPV virüsü ile karşılaşıldığında hemen “illet hastalık oldum” paniğine kapılmamak ve kumpaslı hekim hakimiyetinde olmak. Unutmamalı ki HPV virüsü kapmak kesinlikle illet hastalık olmak anlamına gelmiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, kadınların çoğunun yaşamlarının bir yarıyılında karşılaşabileceği HPV virüsü ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında balaka verdi.

HPV almak için kesinlikle çok eşli olmak gerekmiyor

Çok eşlilik HPV alma olasılığını artırıyor. Ancak zaman zaman bir kere cinsel ilişki yaşamış bir kadın bile HPV virüsü ile karşılaşabiliyor. Dolayısıyla HPV’nin belirli bir tehlike grubu bulunmuyor.

Bağışıklık sistemi HPV’yi genellikle yok ediyor

HPV virüsü ile enfekte olan kadınlar hemen illet hastalıke tutuldukları endişesine kapılıyorlar. Oysa bu netlikle yanlış bir düşünce, zira HPV yalnızca bir enfeksiyon. Rahim ağzı illet hastalıklerinin yüzde 100’e yakını HPV kaynaklı oluyor. Ancak bu her HPV’nin illet hastalıke yol kalemtıraşı anlamına gelmiyor. Bir kadın yaşamı boyunca birçok kere HPV ile karşılaşabiliyor. Bağışıklık sistemi de her seferinde bu virüsü ekarte edebilecek bir efora sahip. Bu gidişatta da HPV, rahim ağzı illet hastalıkine yol açmıyor. Ayrıca genital bölgesinde siğil oluşan kadınlar çoğu zaman “illet hastalık miyim?” fobisi yaşayabiliyor. Oysa bu siğillerin yüzde 90’ı illet hastalıke dönüşmüyor ve çok kolay bir biçimde rehabilitasyon edilebiliyor. Ancak bağışıklık sisteminin iyi çalışmadığı gidişatlarda HPV virüsü rahim ağzında bir ekip farklılıklar yapmaya başlayabiliyor. Hücrelerde alana gelen bu farklılıkların ise kesinlikle dikkate alınması ve hekim hakimiyetinde olması gerekiyor. Zira hakimiyet altına alınmadığında 10-15 yıl sonra rahim ağzı illet hastalıki yaradılışına neden olabiliyor.

HPV aşısı ileri yaş kadınlara da yapılabiliyor

HPV aşısı için ideal süreç cinsel yaşamın henüz başlamadığı genç kızlık yarıyılı olsa da, her yaştaki kadın aşı olabiliyor. Ancak unutulmamalı ki aşı bedende HPV varsa bu virüsün ortadan kalkmasını sağlamıyor, başka bir deyişle rehabilitasyon edici özelliği bulunmuyor. Genç yaş grubunda aşı yaptıranlar rahim ağzı illet hastalıkinden ve illet hastalık evveli farklılardan yüzde 90 oranında korunabiliyor. İleri yaş grubunda veya daha evvel HPV ile enfekte olanlarda ise şayet bağışıklık sistemi virüsü bedenden paklerse sonrasında tekerrür HPV alınmasını yasaklıyor. HPV aşısının 2 değişik tipi bulunuyor. Bunlardan bkocaman 2, ötekiyi ise 4 tipe karşı gözeticilik sağlıyor. Her iki aşının içerisinde de en fazla illet hastalık sebebi olan 2 virüs tipine karşı gözeticilik bulunuyor. Ancak 4 tipe karşı gözeticiliği olan aşı aynı zamanda illet hastalıke dönüşme olasılığı olmayan siğillere karşı da gözeticilik sağlıyor.

70 yaşına kadar smear testi yaptırmaya devam etmeli

Kumpaslı smear yaptıran kadınlarda rahim ağzı illet hastalıkine tutulma tehlikeleri çok düşük oluyor. Rahim ağzı illet hastalıki görülme oranları 35- 40 ve 55- 60 yaş yarıyılında yükselme gösteriyor. Zira HPV enfeksiyonları en sık 20-25 ve 45-50 arasındaki yaş gruplarında alınıyor. Rahim ağzı illet hastalıkinin tek taraması smear’dir. Erken tanı için her kadının senede bir kere smear testini yaptırması gerekiyor. Ancak smear testinde HPV teşhisi koymanın rastgele bir anlamı bulunmuyor. Ehemmiyetli olan şayet varsa HPV’nin neden olduğu illet hastalık evveli safhalardan bcerahati ortaya çıkartmak. Bu sebeple kuşkulu vaziyetler görüldüğünde biyopsi ile tanı testi yapılıyor. Biyopside illet hastalık evveli safhalardan bkocaman çıkması vaziyetinde de minik bir cerrahi rehabilitasyon gündeme geliyor. illet hastalık, HPV bedene girdikten takribî 10 – 15 sene sonra ortaya çıkabiliyor. Başka Bir Deyişle bir kadın, 45 yaşında cinsel yaşamı sona ermiş olsa bile 60 yaşına geldiğinde rahim ağzı illet hastalıkiyle karşılaşabiliyor. Bu sebeple her kadının 70 yaşına kadar kesinlikle senede 1 kere smear testi yaptırması gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.