Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kışın hasta olmaya besinlerle son

Kışın hasta olmaya besinlerle son

Kışın mikroplara karşı mukavemeti yükseltmek mantar, sarımsak, kırmızı biber gibi vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin sebze ve meyveleri tüketerek mümkün

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Kazanç yaklaşan kış aylarında mikroplara karşı koymak ve hasta olmamak için vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin sebze, meyve ve şifalı bitkilerin tüketilmesini öneriyor

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Kazanç yaklaşan kış aylarında mikroplara karşı koymak ve hasta olmamak için vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin sebze, meyve ve şifalı bitkilerin tüketilmesini öneriyor.

Anti bakteriyel ve virüs karşıtı olan sarımsak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkiye sahip. Sarımsak, aynı zamanda güçlü bir selenyum kaynağı…Selenyum özellikle E vitaminiyle birleştiğinde antioksidan olarak çalışıyor ve hücre yapısına hasar veren serbest radikallere karşı koruma sağlıyor. 

Selenyum buğday gibi hububatlar, deniz mahsulleri, et, karaciğer, pekmez, süt ve süt mahsulleri, yumurta, tereyağı, mantar, soğan, lahana, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler ve tavuk etinde bulunuyor.

Sarımsak içinde bulunan B6 vitamini ise bağışıklık sistemini desteklenmenin yanı gizeme, asap sisteminin düzgün çalışmasında ve damar sertliğini önlemeye takviyeci oluyor, cilt hastalıklarından egzama ve sedefin yasaklamasında da büyük rol oynuyor.

Mantarlar, bağışıklık sistemini koruyan selenyum için iyi bir kaynaktır. Selenyum, E vitamini ile birlikte hareket ederek, hücre çeperinde serbest radikal zararını maniler. 

 

Kırmızı biber, kabak, havuç, brokoli gibi parlak renkli sebzelerle birlikte tüketildiğinde ise antioksidan özelliklerini artırmak mümkün olur. Selenyum çoklukla hayvansal besinlerde olduğu için, vejetaryenler için de mantar iyi bir seçimdir.

Limon, ekşimsi, mayhoş tadı, ferahlatıcı etkisi ile C vitamini ambarıdır. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Özellikle ateşli hastalıklarda ve zehirlenmelerde beden mukavemetinin artırılmasına destekçidir. C vitamini diüretik ve kolesterol düşürücüdür, enerji verir.

Bu meyveyi farklı şekillerde tüketebilirsiniz; dilim olarak yemeklerin yanında yiyebilir, suyunu sıkabilir, kabuğunu rendeleyebilir, içecekler hazırlayabilir, şerbetler ve tatlılar yapabilirsiniz.

C vitamini ambarı ve muhteşem bir antioksidan kaynağı olan, mayhoş tadıyla bizi kendisine hayran bırakan kivi antioksidan kaynağıdır; Kivi aynı zamanda, kalsiyum ve K vitamini için de yüksek kaynaktır; lifli yapısı ile kabızlığı önler. 

Bu meyveden azami yararlanmak için soyarken bıçak değil kaşık kullanmanızı öneriyoruz. Kabuğundan küçük bir kesik açın ve tatlı kaşığınızla aynen rafadan yumurta yer gibi yemeğe başlayın.

Karaturp da antibiybitkiik özelliklere sahip yağları kapsar ve enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Yemeklere egzbitkiik tat katan baharatlar özellikle Asya ülkelerinde asırlardır tıbbi ve şifa emelli kullanılıyor.

Gribe karşı korunmak ve bağışıklığı kuvvetlendirmek için kullanabileceğiniz zencefil, gingerols denilen çok güçlü anti-inflamatuar bileşikler kapsadığından kas sızıları, kramplar, soğuk algınlığı, grip, boğaz sızısı, astım ve diyabet rehabilitasyonunda kullanılmakta, hatta illet hastalık hastalarına önerilmektedir.

İçine biraz bal ve dilimlenmiş iki parça taze zencefil attığınız 1 fincan çay, boğaz sızılarınıza iyi gelecektir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.