Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

STRES VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

STRES VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Strese kalbiyle duyarlılık gösterenlerde bağışıklık sistemi meseleleri daha fazla.

Strese kalbiyle duyarlılık gösterenlerin, damar sistemiyle duyarlılık gösterenlere göre daha fazla bağışıklık sistemi meseleyi yaşadıkları saptandı.

Brain, Behavior and Immunity Beyin, Tutum ve Bağışıklık isimli mecmuanın Ağustos rakamında yer alan araştırmaya göre, insanlarda stres iki biçimde tesirli oluyor. Stres kimilerinde kalbin şiddetli kan pompalamasına, kimilerinde ise damarların sertleşmesine yol açıyor.

Stresin kalbi zorlamasıyla tansiyonun yükseldiğini belirten uzmanlar, damarların sertleşmesiyle de kan dolaşımının etkilendiğini kaydoluyor. Evvelki araştırmalarda psikolojik kronik stresin bağışıklık sistemi üzerinde negatif tesir alana getirdiği ve bağışıklık sistemi kapasitesinin hastalıklarla savaşta eksildiği tanımlandı.

Yeni araştırmada, kalbin strese karşı büyük duyarlılık gösterdiğini tespit eten analistler, bu tepkinin kalp hastalıklarında rol oynadığını belirtiyor. California Üniversitesinde 56 sıhhatli erkek ve kadın kobay üzerinde yapılan araştırmalarda, kobaylara stres alana getirebilecek, hakikat hayattan alınmış iki ayrı hadiseyle alakalı konuşma yapıldı.

Kobaylara bağışıklık sistemini ölçen kan testi uygulayan analistler, strese karşı yalnızca kalp duyarlılığı gösteren kobaylarda, kandaki beyaz kürelerden lökosit türü lenfositlerin tekerrür dağılındıklarını ve yayıldıklarını kolladı. Bir çeşit beyaz kan hücreleri olan lenfositlerin tekerrür parçalanıp dağılmalarının, kalp hastalıklarında alana gelen iltihaplanma ile alakalısı olduğu düşünülüyor.

Strese karşı damar sistemiyle duyarlılık gösteren kobaylarda ise aynı gidişata tesadüfülmediği bildirildi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.