Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bu bakteriye hiçbir ilaç fayda etmiyor

Pensilvanya ’da bir kadının idrarında son deva olarak kullanılan en güçlü antibiybitkiik ilaca karşı direnç gösteren bir bakteri cinsi tespit edildi.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan araştırmada bir bayanda antibiybitkiiğe karşı dirençli bir bakteri tespit edildi. Tüm ilaçlara dirençli olan bakteri, rehabilitasyonunun olmaması nedeniyle ölümcül neticeleri olacağından kaygı ediliyor.

 Amerika Birleşik Devletlerili tahlilciler, Pensilvanyalı bir bayanda en güçlü bakterilere karşı son deva olarak kullanılan antibiybitkiiğe dirençli bir bakteri tespit etti. Dirençli bakteri superbug 49 yaşında Pensilvanya ’da yaşayan bir kadının idrarında tespit edildi. Perşembe günü Amerikan Mikrobiyoloji Topluluğu tarafından çıkarılan Antimikrobik Casuslar ve Kembitkierapi ’de yayınlanan araştırmaya göre analizler kadının colistin antibiybitkiiğine dirençli bir E. coli türevi taşıdığını ortaya çıkardı. Çalışmanın sahibi analistlere göre netice “tüm ilaçlara gerçekten dirençli bir bakterinin” ortaya çıkışını ilân ediyor.

El Cezire’nin haberine göre Colistin adı verilen antibiybitkiik, hâlihazırda, özellikle “carbapeneme resistant Enterobacteriaceae” CRE bakteri ailesi gibi, antibiybitkiiklere dirençli bakterilere superbug karşı kullanılan ve son deva olarak müracaat etilen bir ilaç. Amerika Birleşik Devletleri ’li sağlık yetkilileri CRE ’yi ‘kâbus bakteri ’ olarak nitelendiriyor çünkü bu bakteriler, enfeksiyona yol açtıkları şahısların yüzde 50 ’sinin yaşamını kaybetmesine yol açıyor. Amerika Birleşik Devletleri ’deki Hastalık Hakimiyet ve Temkine Merkezi CDC, CRE ’yi ülkenin karşı karşıya kaldığı en acil kamu sıhhati tehdidi olarak görüyor.

Ancak Pensilvanya ’daki bu keşif, sağlık yetkililerini pek kaygı vermiyor zira yetkililer bu olayın bir panik nedeni olduğunu düşünmüyor. Hastada keşfedilen bakteri türevi, bazı değişik antibiybitkiiklerle rehabilitasyon edilebiliyor. Ancak tahlilciler bakteride bulunan ve mcr-1 olarak öğrenilen antibiybitkiiğe dirençli genin, zati bazı antibiybitkiik çeşitlerine dirençli olan değişik bakteri cinslerine de dağılabileceğinden korkuyor.

CDC Direktörü Tom Frieden medyaya yaptığı açıklamada, “Bu vaziyet bize gösteriyor ki, antibiybitkiikler için yolun sonu uzak değil. Bir gün rehabilitasyonu için antibiybitkiiği olmayan yoğun bakım hastalarımız ya da idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalarımız olabilir. Hastalığını rehabilitasyon edecek ilaç olmayan hastaları rehabilitasyon ettim. Sezdiğiniz bütün bir fobi ve naçarlık. O nokta bizim gelmememiz gereken bir yer” diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.