Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Her Şeye Karşın Zayıflayamayanlara

Her Şeye Karşın Zayıflayamayanlara

Elinizden geleni arkasınıza koymadınız ve hala kilo veremiyor musunuz? Hormonel bir meseleyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Perhiz ve egzersize karşın kilo veremeyen ya da oldukça az kilo verenlerin muhtelif hormonel sebepler istikametinden incelenmesi gerektiğini dile getiren Doç. Dr. Fevzi Balkan şu alternatiflere bakılması gerektiğini dile getirdi:

1-İnsülin Mukavemeti: Göbek yağlanması, karaciğer yağlanmasının en sık sebeplerinden bkocamandır. Açlık krizleri, doyamama, halsizlik, bitkinlik, sık acıkma gibi şikayetlere sebep olur. 8 saat açlık sonrası ölçülen insülin ve kan şekeri seviyeyi ile hesaplanabiliyor.

2-Tiroid Hormonlarının Eksik Çalışması: Hashimbitkio hastalığı, tiroid operasyonu veya tiroid iltihabı sonrası gelişebiliyor. Tiroid hormonlarının eksik salgısı bedende su tutulumu, ödem, kilo alımı, adale sızısı, adet kumpassızlığı, kabızlık yapabiliyor. Tanı kandaki hormon seviyelerine bakılarak konabiliyor. Rehabilitasyonu ömür boyu dışarıdan tiroid hormon ekstresi alarak yapılabiliyor.

3-Böbreküstü Bezlerinin Fazla Çalışması: Böbreküstü bezinden fazla kortizol salgılanması cushing belirtiyi olarak da biliniyor. Fazla kortizol salgısı kilo alımı, insülin mukavemeti, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, adet kumpassızlığı, tüylenme çoğalışı ve aydede surata sebep olabiliyor.

4-Polikistik Over Belirtiyi: Genç bayanların %7 ’de görülebiliyor. Adet kumpassızlığı, tüylenme çoğalışı, yüzde rehabilitasyona karşın geçmeyen sivilceler, kilo alımı gibi belirtiler gösteriyor. Yumurtalık ultrasonunda çok rakamda kistin görülmesi ve hormon muayenelerinde bozukluklar ile teşhis edilebiliyor. Rehabilitasyon edilmezse kemik erimesi, kilo alımı, kısırlığa sebep olabiliyor ve rahim illet hastalık tehlikesini artırabiliyor.

5-Cinsiyet Hormonlarının Eksilmesi: Erkeklerde testosteron bayanlarda östrojen hormon seviyelerinin eksilmesi ile teşhis edilebiliyor. Erkeklerde testosteron azlığı adale eforunda kayba, ereksiyonun olmamasına, yağlanma çoğalışına ve kısırlığa sebep olabiliyor. Bayanlarda östrojen eksilmesi daha çok menapozda adetlerin kesilmesi ile oluyor. Sıcak basmaları, stres,çarpıntı, kilo çoğalışı ile kendini gösteriyor.

6-Büyüme Hormonu Aşırılığı Akromegali:Büyüme hormonunun hipofiz bezinde adenom olmasına bağlı fazla çalışması tüm uzuvların ve breyin orantısız büyümesine kilo çoğalışına, şeker hastalığı ve kalp hastalığı tehlikesinin çoğalmasına sebep olur.

7-Prolaktin Hormon Aşırılığı: Hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Bayanlarda memeden süt gelme, adet kumpassızlığı, tüylenme çoğalışı ile kendini gösterirken erkeklerde daha çok ereksiyon olamama ve görme kaybı ile kendini gösterir. İlaç ve bazı özel vaziyetlerde cerrahi rehabilitasyon gerektirebilir.

8-D Vitamini Noksanlığı: Noksanlığı ne yazık ki çok fazla. Güneş ışınlarına eksik maruziyet, büro etrafında çalışma sıklığını artırıyor. Genelde belirti vermiyor. Adale kemik sızıları, halsizlik, bağışıklık sistemi cılızlığına bağlı sık enfeksiyon geçirme, kemik erimesine sebep olabiliyor. Noksanlığı insülin mukavemetini ve şeker hastalığı tehlikesini artırabiliyor.

9-Reaktif Hipoglisemi: Basit ve arıtılmış karbonhidrat tüketiminden genelde 1-2 saat sonra halsizlik, uyuklama, sersemleme, terleme, çarpıntı ile izleyen karbonhidrat alınınca hafifleme olan hastalık tattlı lüzumunu artırarak kilo aldırıyor. Rehabilitasyonda ara öğünlü ve düşük glisemik indeksli beslenme bazen ilaç rehabilitasyonu gerekebiliyor.

10-Kortizon Ve Östrojen Kapsayan Hormon Preperatlarının Dışarıdan Kullanımı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.